Avustralyalı Bitcoin madencilik şirketi Iris cihazlarını fişten çekiyor!

Büyük Bitcoin madencilik şirketlerinden biri olan Iris Energy şirketi, borç yükümlülüklerini yeterli derecede karşılayamaması nedeniyle bazı makinelerini kapatma kararı aldı.

Bitcoin madencilik zorluğunun yeni rekorlar kırması ve fiyatın gittikçe düşmesi, geçtiğimiz sene çok ciddi borç yükü altına giren şirketlerin iflasın eşiğine gelmelerine neden oluyor. Core Scientific ve RIOT Blockchain başta olmak üzere birçok firma aylardır binlerce Bitcoin satarken, Iris Energy’de de işler yolunda gitmiyor.

107 milyon dolarlık krediyi ödemeyen cihazlar kapatıldı

Avustralyalı madencilik şirketi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yaptığı bildirimde, bazı borç ödemeleri için ayırdığı makinelerinin faaliyetlerini sonlandırdığını açıkladı. 107.8 milyon dolarlık borcu ödeyemeyen makinelerin aylık 2 milyon dolar değerinde brüt kâr sağladıkları belirtildi ancak bu rakam bile borcun ödenmesi için yeterli değil. Aylık 7 milyon dolar üretmesi gereken cihazlar, fiyatın da düşmesiyle beklenen seviyeye bir türlü gelemedi ve kapatıldı.

Bitmain’den uyarı almışlardı

Yaşanan kötü gidişattan veri merkezi ve diğer faaliyetlerinin etkilenmediğini belirten Iris, kapasitesini daha verimli kullanmak için araştırmalarını sürdürdüğünü açıkladı. Iris şirketi, 7 Kasım günü de en büyük cihaz üreticilerinden olan Bitmain’den, 103 milyon dolarlık borcun ödenmesi için bir uyarı yazısı almıştı.

Madencilik şirketleri öellikle Mayıs ayındaki Terra LUNA çöküşünün getirdiği fiyat düşüşlerine direnmek maksadıyla Haziran ve Temmuz aylarında ciddi Bitcoin satışları yapmışlardı. Fiyatların bir türlü istenilen seviyeye yükselmemesi satışların sonraki aylarda da devam etmesine neden olmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl