İrlanda Merkez Bankası’ndan perakende fonlara kripto izni yok

Son dönemde kripto paralarla ilgli olumsuz hamlelerde bulunan merkez bankalarına son olarak İralanda Merkez Bankası da eklendi. Kurum, küçük işletmelere odaklanan yatırım fonlarının kripto para tutmalarına izin vermeyeceğini açıkladı. Banka yöneticisi Patricia Dunne verdiği bir röportajda; para aklama, fon saklama, volatilite ve likiditeyle ilgili "cevapsız çok fazla soru olmasını" öne sürdü.

İrlanda Merkez Bankası’ndan, perakende fonların kripto para yatırımı yapmasına izin verilmesi olasılığının “çok düşük olduğuna” ilişkin bir değerlendirme geldi. Bankanın menkul kıymetler ve piyasa kontrolünden sorumlu olan yöneticisi Patricia Dunne verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı:

“Saklama, para aklama, volatilite ve likidite gibi konularda çok fazla cevapsız soru var. Bununla beraber perakende yatırımcılardan, direkt yatırım konusunda da çok fazla soru alıyoruz”

Dunne’ın yorumlarının, merkez bankasının 2022 yılıyla ilgili menkul kıymetler konusundaki risklerle ilgili yayımladığı raporun hemen ardından gelmesi de dikkat çekiyor. Rapor firmaları; suistimal olayları, sürdürülebilir finans, iyi yönetişim, finansal inovasyon, siber güvenlik ile ilgili konularda dikkatli olunması gerektiği yönünde uyarmıştı:

“Sürdürülebilir finansın gittikçe büyümesi, bizlere bazı ürünlerin aslında göründüğü kadar sürdürülebilir olmadığını da gösterdi. Yetersiz veya yanlış açıklamalar yoluyla yatırımcıların sürdürülebilir finans beklentilerini karşılamayan ürünleri satın almaları, bu sektöre zarar verecektir.”

Öte yandan Dunne, İngiltere’nin AB’den çıkışının ardından birçok firmanın da İrlanda’ya göç ettiğini ve günlük hacim raporlarının da 2021 yılında bir önceki yıla göre 2 kat arttığını söyledi.

Son yıllarda Binance’in de dahil olduğu birçok kripto para şirketi de İrlanda’da çeşitli temsilcilikler açmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl