IRS yetkilisi konuştu: Yüzlerce kripto para davası açılacak

ABD Vergi Dairesi'nin (IRS) Suç Soruşturma Departmanı'ndan bir yetkili önümüzdeki dönemde yatırımcılara yüzlerce kripto para davası açılacağını ve bunların büyük bölümünün de yakında kamuoyuna açıklanacağını söyledi.

ABD’de başta sabit coin’ler olmak üzere kripto paraalrın regülasyonları her geçen gün daha fazla tartışılmaya devam ederken, IRS’in Suç Soruşturma Departmanı yöneticisi Jim Lee ise kısa süre içinde kripto paralarla ilgili yüzlerce dava açılacağını belirtti.

“Para aklama gibi vergi kaçırma da yükseliyor”

Açılacak davaların çoğunun dijital varlıkların fiat paralara çevrilmesi ve kripto para ödemesi alan kişilerin bu ödemeleri beyan etmemesiyle ilgili olduğunu belirten Lee, “Son senelerde dijital varlıklarla ilgili soruşturmalarda ciddi bir artış söz konusu ancak bunların çoğunluğu para aklamayla ilgiliydi. Şimdi yavaş yavaş vergi kaçırma konusuna da geliniyor” dedi.

Lee ayrıca IRS’in konuyla ilgili bilgi ve tecrübe sahibi olan birçok kişinin de önümüzdeki yıl işe alacağını da belirtti.

Müşteri bilgilerinin alınmasına onay verilmişti

IRS’in açacağı davaların hazırlıklarının ise Eylül ayında bir mahkemenin kuruma verdiği garantinin ardından gelmesi de dikkat çekiyor. M.Y. Safra Bank ile çalışan kripto aracılık hizmetleri şirketi SFOX’tan müşteri verileriyle ilgili bilgi talep eden IRS’in bu adımı bir mahkeme kararıyla da garanti altına alınmıştı. IRS, SFOX’ten, bankayla kripto işlemleri yapmış olan ve bunu IRS’e beyan etmeme ihtimali olan müşterilerin bilgilerini talep etmişti.

IRS’in, SFOX müşterisi olan en az 10 kişinin kripto ödemelerini beyan etmediğini tespit ettiği belirtiliyordu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl