Bitcoin’i etkileyen PoW yasağı AB düzenlemesinden tamamen çıktı

İş Kanıtı sistemiyle çalışan kripto paralara yasak getirilmesini öngören madde Avrupa Birliği'nin Dijital Varlıklarda Piyasalar düzenlemesinin (MICA) tamamen dışında kaldı. Yaklaşık 10 gün önce reddedilen yasa için tekrardan oylama yapılması talebi için yeterli imza toplanamadı ve PoW yasağı seçeneği gündemden düşmüş oldu. MICA raportörü Stefan Berger de son kararın resmiyetini bildirdi ve "PoW yasağı olmayacak" dedi.

AB Parlamentosu’nda öncelikle Şubat ayı sonunda yapılması beklenen ancak daha sonra İş Kanıtı maddesindeki değişiklik nedeniyle 1 hafta ertelenen MICA oylaması 14 Mart günü yapılmış ve 24 oya karşı 32 oyla, talep edilen PoW yasağı reddedilmişti.

Süre dün akşam dolu

İşte bu oylamanın ardından, istedikleri tasarı geçmeyen grupların, bir genel oylama talebinde bulunma hakları vardı. Ancak o süre de dün akşam doldu ve ilgili regülasyon, yeterli imza toplanamadığı için MICA gündeminden tamamen düşmüş oldu.

“MICA’nın dışında kaldı ama tartışma sürecek”

10 gün önceki oylamada da önemli bilgiler veren Berlin merkezli DeFi şirketi Unstoppable Finance’in yöneticisi Patrick Hansen’in Twitter’dan verdiği bilgiye göre, ilk oylamada yasak lehine oy kullanan grup, dün de konuyu, AB Komisyonu/Parlamento/Konsey üçlüsüne gitmeden hemen önce, genel bir oylamayla yeniden üyelere sunmak istedi, ancak yeterli imzayı toplayamadı. Hansen konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“AB Parlamentosu’ndan iyi haber geldi. Maddenin, AB Komisyonu / Parlamento / Konsey üçlüsüne gitmeden önce son bir kez değiştirilmesi için deneme yaptılar ama oy toplayamadılar. Sonuç olarak İş Kanıtı yasağı için, toplu bir oylama yapılmayacak ve bu konu MICA düzenlemesinden tamamen çıkmış oldu. Bu büyük bir rahatlama getirecek ancak İş Kanıtı sisteminin ve madenciliğin sürdürülebilir olup olmadığı tartışılmaya devam edecek. Özellikle yaklaşan veri merkezi düzenlemesi bağlamında bu tartışmalar sürecek.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Bloomberg analistleri, Bitcoin ETF onayı için tarih verdi

Hansen, 15 Mart’taki ret kararının ardından da, “Yeşiller ve Sosyalistler” tarafından oluşan kaybeden grubun, toplu bir oylama konusunda isteksiz kalacağını da belirtmişti. Hansen, kararın toplu oylamaya götürülmesinin zor olduğunu, çünkü bu durumun tüm MICA düzenlemesini geciktireceğini, bu kaybeden grubun da böyle bir durumu kesinlikle hoş görmeyeceğini belirtmişti.

Raportör Berger: PoW yasağı olmayacak

MICA raportörü Stefan Berger de, son kararın resmiyetini Twitter hesabından duyurdu. Berger, “İyi haber geldi. Görevim sorgulanmıyor. MICA yasağı olmayacak. Bu durumla ilgili AB Komisyonu / Parlamento / Konsey üçlü görüşmelerine gireceğim. AB Parlamentosu, bu konuda hem gücünü hem deinovasyona olan desteğini gösteriyor. Bu teklifin Komisyon ve Konsey tarafından onaylanacağı konusunda iyimserim.”

Berger ayrıca, üçlü görüşmelerin gelecek hafta başlayacağının da bilgisini verdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl