İsimsiz hacker, SushiSwap’ta 350 milyon dolarlık hack’i önledi

Yatırım firması Paradigm'in güvenlik uzmanlarından olan, gerçek kimliği bilinmeyen ve Twitter'da Samczsun olarak tanınan kişi, SushiSwap tabanlı bir kontratta yaklaşık 109 bin Ethereum'u tehdit eden hata tespit etti. Samczsun, bu dikkati ve gerekli kişilere haber vermesi sayesinde 350 milyon dolara kadar varabilecek bir zararın da önüne geçti.

Geçen yaz büyük patlama yaşayan ve milyarlarca dolar yatırım aktığı DeFi endüstrisinin en büyük problemleri; tamamlanmayan denetimler, protokollerdeki açıklar ve tabii ki bunların sonucunda meydana gelen hack olayları ile kaybedilen milyonlarca dolarlık varlıklar…

Ancak kodlama konusunda bilgi sahibi olan uzman kişiler sürekli olarak sistemin aleyhine de çalışmıyor. Twitter’da Samczsun takma adını kullanan ve yatırım firması Paradigm’in güvenlik uzmanı olan kişi, SushiSwap’ta önemli bir açık buldu ve kapatılmasına da yardımcı oldu.

350 milyon doları veya 109 bin ETH…

Samczun Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda, MISO platformundaki SushiSwap tabanlı bir sözleşmede 350 milyon doları veya 109 bin ETH’yi tehdit eden bir güvenlik açığı bulduğunu ve hatanın düzeltilmesine yardımcı olduğunu belirtti.

Telegram’daki tartışmaya denk gelince kontrol etti

Paradigm şirketinin web sitesinde de yayımlanan hikayeye göre Samczun, Ethereum gelişticileri arasında Telegram’da yaşanan bir tartışmayı okudu. SushiSwap merkezli token satış yeri olan MISO hakkındaki tartışmayı takip eden Samczun, projenin mimarisini de kontrol etmeye başladı ve erişim kontrolü olmayan iki tane fonksiyon ile düzgün başlatılmamış bir fonksiyon buldu. Araştırmasını sürdüren ‘iyi niyetli hacker’, daha büyük açıkları da fark etmeye başladı. Bu hataları kullanacak olan kötü niyetli kişiler, 350 milyon dolarlık sözleşmedeki tüm likditeyi çekebilirlerdi.

Hatta Samczun’a göre bu açıklar, geçtiğimiz sene Ağustos ayında Opyn DeFi sözleşmelerinde bulunan ve 370 bin USDC coin’in çalındığı hataların benzeriydi.

SushiSwap CTO’sunu aradı

Samczsun, bulgularını bir kez daha kontrol etmek için meslektaşları olan Georgios Konstantopoulos, Dan Robinson ve SushiSwap (SUSHI) CTO’su Joseph Delong ile irtibata geçti. Bu kişiler de, açık artırmanın arkasındaki ekip olan BitDAO’ya ulaşarak, onların tüm vâr olan token’ları satın alarak, açık artırmayı manuel olarak sonlandırmalarını önerdiler.

Sonuç olarak 5 saat içinde tüm fonlar güveli bir yere alınmış oldu. Samczsun olayın ardından yaptığı yorumda güvenli bileşenleri kullanmanın, tüm sistemin güvenliğini sağlamaya yeterli olmayabileceğini belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl