İşlem ücretleri rekor kıran Bitcoin için tehlikeli senaryo

Bitcoin ağındaki işlem ücretlerinin hafta sonu itibarıyla yüksek seviyelere gelmesi, özellikle küçük yatırımcıları korkuturken, çok daha önemli ve aslında korkutucu bir senaryo da dikkat çekiyor.

Bitcoin ağında BRC-20 token’ları oluşturulabilmesi ve bu sayede başlayan “meme token” çılgınlığı devam ederken, ağ ücretleri de beklenmedik şekilde arttı. Binance gibi büyük bir borsa bile çekim işlemlerini iki kez durdurmak zorunda kalırken, platform tarihinin de en büyük çekim talepleri oluştu.

Tüm bunlar küçük yatırımcıda korku yaratırken, en büyük kripto paranın fiyatı da, 48 saat içinde sert düşüşler yaşadı ve dün 27.400 dolara kadar indi.

3. en büyük artış

İşlem ücretlerinin bu seviyelere gelişi ise Bitcoin tarihinde üçüncü kez yaşanıyor. Son yaşanan artışlar aynı zamanda, işlem ücretlerinin en büyük 3. artışını işaret ediyor. Bunlardan ilki, 2017 yılında Bitcoin’in çılgınca 20 bin dolar seviyesine çıktığı dönemdi. İkincisi ise 2021’in kasım ayındaki 69 bin dolarlık rekordu. İşte üçüncüsü de son günlerde yaşanan artışlar oldu. Tabii ki 2017 ve 2021’deki yükselişlerde BRC-20 token’larının ve ağda oluşturulan diğer meme token’ların olmadığını hatırlatmakta fayda var.

%80 düşüş gelmişti! Tekrarı yaşanır mı?

Uzmanlar, 2017 ve 2021’deki yükselişlerden sonra %80’lik fiyat düzeltmelerinin geldiğini belirtirken, şu anda da böyle bir durum yaşanıp yaşanmayabileceğini tartışıyor. Hatırlanacağı üzere 2017’de fiyat 1 sene içerisinde 20 bin dolardan 3 bin dolara kadar düşmüştü. 2021’de ise 69 bin dolardan 1 sene sonra FTX kriziyle beraber 15 bin dolar görülmüştü.

Ancak buradaki önemli bir detayı atlamamak gerek. 2017 ve 2021’deki yükselişler fiyat bazlı ve yeni kullanıcı sayısındaki artışla ilgiliydi. Hızlı yükselişler, hızlı düşüşlerle sonuçlanmıştı.

Şu andaki işlem ücretleri artışlarında ise böyle bir durum söz konusu değil. Artışların asıl sebebi, BRC-20 token’larından ötürü ağın çok daha fazla kullanılıyor olması…

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl