İspanya 10 milyar euroluk mali destek paketi duyurdu

İspanya yaptığı açıklamada enflasyonun etkilerini hafifletmek için 10 milyar euro değerinde adımlar atacağını duyurdu. Reuters‘ın haberine göre bu, 2022 başından bu yana yapılan toplam yardım miktarını 45 milyar euroya çıkaran 2022’nin üçüncü büyük yardım paketi.

Diğer pek çok Avrupa ülkesi gibi İspanya da hayat pahalılığı ile savaşıyor. Enerji fiyatlarının yükselmesine neden olan Ukrayna’daki savaş durumları işleri daha da kötüleştirdi.

Enerji faturalarındaki vergi indirimleri uzatılacak

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez gazetecilere yaptığı açıklamada paketin, yıllık geliri 27 bin euroya kadar olan yaklaşık 4.2 milyon hane için bir defaya mahsus 200 euro ikramiye içeriyor. Ayrıca pakette enerji faturalarındaki vergi indirimlerinin gelecek yılın ilk yarısına uzatılması da var.

Benzer planlar mart ile haziran aylarında da açıklanmış ve doğrudan yardım, vergi indirimleri, düşük faizli krediler ve kira artışlarına sınırlamalar getirilmesini içermişti.

Elektrik üretiminde kullanılan gazın fiyatının sınırlandırılması için Avrupa Birliği ile yapılan anlaşmayla birlikte bu adımlar bir ölçüde başarıya ulaştı. Kasım ayında geçtiğimiz yılın enflasyonu yüzde 6.7 ile 27 ülkenin bulunduğu AB bloğundaki en düşük oran oldu.

Cep yakan fiyatlar için vergi indirimleri

Elektrik fiyatları kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22.4 oranında düşerek enflasyonun yavaşlamasına yardımcı oldu. Ancak gıda fiyatları İspanyolların cüzdanlarına yakmaya devam etti. Ekim ve kasım aylarında gıda fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 arttı.

Hükümetin açıkladığına göre; ekmek, peynir, süt, meyve, sebze ve tahıl gibi temel gıdalardan alınan katma değer vergisi yüzde 4’ten yüzde 0’a indirilecek. Sanchez, makarna ve yemeklik yağlardaki KDV’nin de yüzde 5’e ineceğini, bunun da şu anki oranın yarısı olduğunu söyledi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl