Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

İspanya, 1 milyar dolarlık Bitcoin’in peşinde

İspanyol savcılığı, kripto para alım satım botu Arbistar müşterilerine ait olduğu belirtilen kayıp 1 milyar dolarlık Bitcoin'in peşine düştü.

bitcoin (16)

İspanyol savcılığı en az 1 milyar dolarlık Bitcoin dolandırıcılığı operasyonu başlattı. İlk bulgulara göre; kısa süre önce para çekim işlemlerini durduran ve müşterilerinin fonlarına ulaşamadığı Arbistar platformunun bir saadet zinciri oluşumu yarattığı ve en az 1 milyar dolarlık fonun kayıp olduğu belirtildi.

Eylül ayı başında müşterilerinin fonlarını donduran Arbistar platformu, gelen tepkiler üzerine trade bot’larından bazılarında hatalar oluştuğunu ve olması gerekenden daha fazla kârın kullanıcılara verildiğini belirtmiş, hatanın düzeltilmesinin ardından işlemlerin normal akışında devam edeceğini duyurmuştu.

İspanyol medyasındaki haberlere göre ise merkezi Tenerif’te olan platform için soruşturma açıldı bile… Savcılık aynı zamanda kayıp fonların nereye gittiğinin de araştırılmasını istedi.

Yaklaşık 32 bin ailenin etkilendiği belirtilen kayıp fon konusunda birçok kullanıcı, şirketin bir saadet zinciri ve dolandırıcılık organizasyonu olduğu konusunda hemfikir ancak firma sahibi olan Santiago Fuentes ise bu iddialara tamamen karşı çıkıyor:

“Bu sadece bir bilgisayar hatası. Düzeltildikten sonra tüm işlemler eskisi gibi devam edecek”

Tenerif’te saklanıyor

Fuentes, kullanıcılara paralarını 15 Eylül’den itibaren günlük ödemeler yoluyla iade etmeyi planladıklarını açıklamıştı ancak bu gerçekleşmedi. Geçtiğimiz günlerde bir başka dolandırıcılık davasından aklanan Fuentes, kaçmadığını, güvenlik sebebiyle Tenerif’te bilinmeyen bir yerde saklandığını ve hiçbir şekilde kimseyi mağdur etmeyeceğini söylemeye devam ediyor.

Fuentes ayrıca kayıp fonların 1 milyar dolar değil, yaklaşık 10 bin Bitcoin (yaklaşık 103 milyon dolar) olduğunu belirtiyor.

Cüzdanlardan dev çıkışlar

Blokzincir araştırma firması Whitestream ise elde ettiği bulgulara göre Arbistar Ponzi cüzdanlarından Şubat ayından çok büyük fon çıkışları tespit ettiğini açıkladı.

Whitestream’in Twitter hesabından 4 Ekim’de verilen bilgilerde şöyle denildi:

“272.6 BTC Coinbase’e, 272.1 BTC de Wirexapp’e Şubat ayında gönderildi. Bu meblağdan çok daha fazlası da başka borsalara aktarıldı”

Gizlilik için cüzdan yapısını değiştirmişler

Firma CEO’su Itsik Levy konuyla ilgili olarak, “Mart 2020’deki büyük çıkışlardan sonra Arbistar’ın daha fazla gizlilik elde etmek için cüzdan yapılarını da değiştirdiğini görüyoruz. Bu cüzdanlar hala aktifler. Biz de kayıp fonların nereye gittiklerini bulabilmek adına bu yeni cüzdanların yapısını incelemeye devam ediyoruz” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl