İspanya Menkul Kıymet Otoritesi’nden kripto para borsalarına uyarı

İspanya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SMC) içinde kripto para borsalarının da olduğu 12 şirkete kayıtsız satış yaptıkları gerekçesiyle uyarıda bulundu. Uyarıların ise, borsaların kapanacağı anlamına gelmediği belirtildi.

bitcoin-ispanya

2021 yılında kripto para endüstrisindeki dev büyüme ve kalabalıkların basit çekilde 7/24 yatırım yapma imkanı bulmaları, geleneksel finans çevrelerini şaşkına çevirirlen, Batı’dan Uzakdoğu’ya kadar tüm dünyada devletler, ülkelerinde hizmet veren kripto para borsalarını dizginlemek için önemli adımlar atmaya çalışıyor.

İtalya ve İngiltere’nin Binance’e karşı operasyonları, Güney Kore, Çin ve Japonya’nın yasakları derken şimdi de İspanyol menkul kıymet otoritesi olan SMC’den, içinde Huobi ve Bybit gibi bilindik borsaların da olduğu 12 finans şirketine kayıtsız menkul kıymet satışı nedeniyle uyarı gönderildiği bildirildi.

İspanyol medyasında yer alan haberlere göre; SMC’nin bir yaptırım gücü bulunmuyor ve ceza vermek ya da ülke dışına çıkmasını sağlamak istediği şirketlere karşı yapabileceği tek hamle mahkemeye başvurmak. Ancak bu uyarının da böyle bir adımı içermediği ve sadece operatör ve müşterilerin dikkatini çekmek için yapıldığı belirtiliyor.

Huobi ve Bybit dışında uyarılan finans kurumları ise şu şekilde;

Kripto para borsaları: Dsdaq Market, Markets Cube, Expertise Trader

İşlem platformları: Markets EU, Profit Assist, Financial Resident, Australian investment company Liberty Sky, N2 Group, The Market Limited.

Vergilendirme konusu regüle edilemiyor

Tüm dünyada özellikle hükumetler kripto paraların vergilendirilmesi konusunda büyük sorun yaşıyorlar. Kripto paraların çoğunluğunun merkeziyetsiz yapısı ve menkul kıymet olarak kabul edilmemesi, şirketlerin belli bir merkezinin bulunmaması ya da bulunsa bile o ülkeye tâbi olmadan vatandaşlar tarafından kolaylıkla işlem yapılabilmesi, geleneksel devlet yapısının çözüm bulamamasına neden oluyor.

Son olarak ABD, altyapı kanun teklifinde kripto paraların vergilendirilmesi konusunu bir türlü çözüme kavuşturamadı. Yine ABD’de, Ripple şirketine açılan kayıtsız menkul kıymet satış davasında ise ilerleme çok yavaş ve şirket dava sonunda merkezini ABD’den, kripto paralara çok daha yumuşak davranan ülkelere çekmeyi plânlıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl