İspanya’dan kripto para reklamları için ‘influencer’lara kısıtılama

Tüm dünyada tartışılan sosyal medya fenomenlerinin kazançları ve yaptıkları reklamlarla ilgili İspanya'dan yeni bir hamle geldi. Ülkenin resmi gazetesinde yayımlanan ve bir ay içinde hayata geçecek olan uygulamayla 'influencer'lar bundan sonra yapacakları kripto para reklamları ve promosyonlarıyla ilgili, İspanya Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu'na bilgi vermek durumunda kalacaklar. Fenomenlerin ayrıca yaptıkları reklamlarda, yatırımların riskleri konusunda da takipçilerini uyarmaları zorunlu olacak.

bitcoin-ispanya

Son dönemde Avrupa Birliği çeşitli adımlarla kripto para düzenlemelerini genişletmeye çalışırken İspanya’dan ise çok net bir adım geldi. İspanya Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu aldığı kararla, kripto para reklamlarına çeşitli kısıtlamalar getirdi.

1 ay içinde hayata geçecek olan uygulamayla, tüm dünyada ‘influencer’ olarak bilinen ve kalabalık kitlelere hitap eden kişiler kripto para reklamlarında çeşitli kurallara tâbi olacaklar. Bugün İspanya Resmi Gazetesi’nde de yayımlanan uygulama ayrıca AB yargı bölgesinde de bir ilk olacak.

Ülkede 100 binden fazla takipçisi olan ‘influencer’lar en az 10 gün önceden haber vererek kripto para reklamlarının içeriğini regülasyon kurumuna bildirmek zorunda kalacaklar. Uyumsuzluk cezaları 300 bin euroya kadar çıkabilecek.

“Ülkeler birkaç yıl AB’nin karar almasını beklemek istemiyorlar”

Menkul Kıymetler Piaysası başkanı Rodrigo Buenaventura konuyla ilgili Financial Times’a da açıklamalarda bulundu ve şu ifadeleri kullandı:

“Bu kuralların, kripto paraların yalnızca geleneksel medya aracılığıyla değil, aynı zamanda ‘influencer’lar aracılığıyla da nasıl tanıtıldığının regüle edilmesi konusunda önemli adımlar olduğuna inanıyorum. Bu kurallar olmasaydı, ‘influence’lar reklam yapmak isteyenlerin bir arka kapısı olacaktı. Bunlar herkes için keşfedilmemiş topraklar. Bizim için de, onlar için de… Zorluklar, yanlışlar olacaktır ancak regüle edilmemiş konularda her zaman bunlar yaşanır. Birçok Avrupa ülkesi de bu konuda, birkaç yıl AB’nin kararını beklemek istemiyor. Onlar da özellikle reklam alanına müdahale etmeye hazırlanıyorlar” dedi.

Binance ve Iniesta iş birliği çok konuşulmuştu

Hatırlanacağı üzere Kasım ayında da İspanyol futbolunun en önemli oyuncularından biri olan Andres Iniesta, 25 milyondan fazla takipçisinin olduğu Twitter hesabı üzerinden Binance borsasının reklamını yapmıştı. Binance’in web sitesinde işlem yaparkenki fotoğrafını paylaşan ünlü futbol adamı, “Binance ile kriptoya nasıl başlayacağımı öğreniyorum.” yazmıştı.

Geçtiğimiz sene Fransa’da da maliye bakanlığı, bir devlet kurumuna çevrimiçi kripto para reklamcılığını denetleme yetkisi vermişti. Hatta Fransız bir televizyon yıldızı da, Snapchat uygulamasında Bitcoin ticaretiyle ilgili bir web sitesinin reklamını yaptıktan sonra, kullanıcıları yanıltma suçu gerekçesiyle 20 bin euroluk ceza almıştı.

İngiltere de reklamları yasaklıyor

Bilindiği üzere İngiltere’de de yaz aylarından bu yana otobüs ve mtro duraklarındaki reklamlara varacak kadar, birçok ilân ve afiş kaldırıldı. Hatta web sitelerindeki reklamlarla ilgili cezalar verildi. Buradaki yaptırımlarda da belirtilen en önemli konu, kripto paraların risklerinden bahsedilmemesiydi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl