İsrail – Filistin olayları altın gibi güvenli liman varlıklarına yarıyor

Hafta sonu İsrail'de yaşanan saldırılar yatırımcıların da olayları yakından izlemesine ve altın başta olmak üzere güvenli liman varlıklarına yönelmesine neden oldu.

Filistinli silahlı grup Hamas’ın İsrail’e düzenlediği saldırı dünya gündeminin birinci sırasına otururken, son haftalarda düşüş yaşayan altın ve gümüş gibi varlıklar ise belirsizlik ve istikrarsızlık korkularıyla yeniden yükselişe geçtiler.

Analistler jeopolitik risklerin artmasının altın, gümüş ve doların yanı sıra ABD tahvillerine olan yatırımları da ciddi şekilde artırabileceğini belirtiyorlar. Geçtiğimiz hafta 1810 dolara kadar inen ons altın an itibarıyla 1850 doların üzerinde işlem görüyor. Yine 21 doların altına düşen gümüş de 21.70 doların üzerine çıkmış durumda…

Piyasa öncesi işlemlerde ABD hisse senetlerinde de düşüşler olduğu görülüyor. Hisse senetleri piyasaları bugün TSİ 16.30’da açılacak.

“Dolar güçlenecektir”

Reuters’a konuşan İstanbul merkezli finans hizmetleri şirketi olan Spartan Capital Securities’den analist Peter Cardillo, “Dünyanın neresinde bir karmaşa olursa dolar her zaman daha da güçlenir” dedi.

Son dönemde özellikle Fed’in faiz artırımlarında nasıl bir politika izleyeceği merak edilirken uzmanlar, faiz artırımları olmasa da, indirimlerin gelmesinin ise 2024’ün ikinci yarısını bulacağını belirtiyorlardı. Dolayısıyla faizlerin uzun süre daha yüksek kalması beklentiler dahilinde bulunuyor.

Öte yandan cuma günü, uzun süre sonra 85 doların altına inen varil başına petrol fiyatı da Asya’daki piyasalarda 4 dolardan fazla değer kazandı ve yeniden yükselişe geçti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl