İsrail-Filistin savaşı sürerken, kripto hesapları da donduruldu

Cumartesi günü başlayan İsrail-Filistin olayları bazı kripto para hesaplarının kapatılmasına yol açtı. İsrailli otoriteler Binance ile yapılan ortak çalışmayla Hamas bağlantısı olduğundan şüphelenilen bazı kripto hesaplarını dondurdular.

İsrail güvenlik güçlerine ait bir birim olan Siber Güvenlik Departmanı, Binance ile ortak bir çalışma yaptı ve Hamas bağlantısı olduğundan şüphelenilen bazı kripto hesaplarını dondurdu. Operasyonla ilgili talep ise İsrail Savunma Bakanlığı’ndan geldi.

“Terörün finansmanı…” vurgusu

Binance borsasının bir sözcüsü konuyla ilgili ABD medyasından Decrypt’e konuştu ve “Biz Binance olarak küresel kanun yapıcı güçlerle her zaman iş birliği yapıyoruz. Terörün finansmanının önlenmesi konusunda herkese yardımcı oluruz. Bu çalışma ile sadece blok zinciri ekosistemini değil, aynı zamanda küresel toplulukları da korumayı hedefliyoruz” dedi.

İsrailli otoriteler dondurulan hesapların Hamas tarafından oluşturulduğunu ve cumartesi gününden itibaren ise çeşitli sosyal medya platformları vasıtasıyla bağışlar aldığını iddia ediyor.

Hamas’ın 2019 yılından bu yana, uluslararası yaptırımlardan sıyrılmak için kripto para bağışları topladığı belirtilirken, İsrailli otoritelerin de Binance üzerinde 2021’den bu yana 190’dan fazla hesabı kapattırdıkları bilgisi verildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl