İsrail regülatöründen 3 kanun için kripto para önerisi

Kripto paraları inovasyon fırsatı olarak gören ve bu konuda olumlu adımlar atan İsrail'de, Menkul Kıymetler Komisyonu, vâr olan 3 finansal kanuna kripto paralar ile dijital varlıkları dahil etmek için değişiklik önerisinde bulundu. Değişiklik tasarıları onaylanırsa, kanunlar 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

İsrail Menkul Kıymetler Komisyonu, ülkedeki 3 kanuna kripto paraları ve dijital varlıkları da dahil etmek istiyor. Kurumun menkul kıymet tanımını güncellemek için bu teklifleri verdiği belirtilirken, aynı zamanda yatırımcıları korumayı hedeflediği kaydedildi.

Regülatör, dijital varlıkları menkul kıymetler, ortak yatırımlar, yatırım danışmanlığı, pazarlama ve portföy yönetimini düzenleyen yasaların çatısı altında toplamayı teklif ediyor. Dijital varlıklar “finansal yatırım amacıyla kullanılan değerin dijital temsili” olarak tanımlanıyorlar ve dağıtık defter teknolojisi kullanılarak elektronik olarak aktarılabilir oldukları belirtiliyor.

FTX ve Celsius vurgusu yapıldı

Komisyonun konuyla ilgili tekliflerinde iflas eden FTX borsası ile yine batan Celsius vurgusu yapıldı. İki şirketin çöküşlerinden yatırımcıların ciddi zarar ettikleri belirtilirken, Celsius vurgusunun arkasında ise CEO ve kurucusu Mashinsky’nin İsrailli oluşu yatıyor.

“Birçok alanda ekonomik verimlilik sağlanabilir”

Regülatörün açıklamasında ayrıca kripto paraalr ve dijital yatırımların ekonomiye büyük katkı sağlayabilecekleri belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Bu varlıklardaki ileri teknoloji, birçok alanda ekonomik verimlilik sağlayabilir, maliyetleri düşürebilir ve aracılara olan ihtiyacı azaltabilir”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl