İşsiz kaldığı gün Axie Infinity’ye başladı, maaşını 3’e katladı

Koronavirüs pandemisi insanların hayatına dijital dünyayı ciddi şekilde sokarken, kripto paralar ve oyunlar da hayatın vazgeçilmez bir parçası oldu. Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki işsizlik oranlarının artması bu sektöre ilgiyi adeta uçurdu. Onlardan biri olan Filipinli IT mühendisi Vincent Gallarte ise işsiz kaldığı ilk gün başladığı Axie Infinity oyununda ilk iki haftada maaşının 3 katını kazanmayı başardı.

Filipinler’in Manila kentinde bir bilgisayar teknolojileri analisti olan Vincent Gallarte, Temmuz ayında işini bırakmak zorunda kaldığında hayata, çevrim içi oyunlarla tutundu. Pokemon tarzı görevlerin verildiği oyundaki savaşları kazanan Gallarte ilk 2 haftada 732 dolarlık kripto para kazanmayı başardı. Bu onun ‘gerçek işinden’ kazandığının tam 3 katıydı.

Bloomberg’in haberine göre “Kazanmak için oyna” mottosunun olduğu Axie Infinity oyununu oynamaya başladığında kripto paralara hiçbir ilgisinin olmadığını belirten Gallarte, şimdi ise bu oyuna ilgi duyduğu için çok mutlu olduğunu belirtiyor:

“İşverenim beni kovduğu gün Axie oynamaya başladım. Şimdi gerçekten çok mutluyum.”

Kuzeninden duydu ama parası yoktu

Gallarte bu oyunu kuzeninden duydu ancak başlangıç için her oyuncunun 3 Axie’ye ihiyacı vardı. Bunun fiyatı da 200 dolardı ve rakam daha yeni işsiz kalmış olan Gallarte için çok fazlaydı. Ancak buna da çözüm bulundu. Oyunda, karakterlerin parasını ödeyen ve oyuncunun kazancından yüzde alan bazı sponsorlar vardı. Bu sponsorluk yüzde oranları bazen %90’lara kadar çıkabiliyor. Oyuncu neredeyse kazandığı tüm parayı sponsoruna vermek zorunda kalabiliyor.

Kendisine sponsor buldu

Gallarte, Facebook aracılığıyla Real Deal Guild adlı sponsorluk grubuna ulaştı ve onlarla anlaşmaya vardı. Şu anda yüzlerce oyuncuya sponsor olan bu grup Gallarte ile de yüzde 30’luk oran için el sıkıştı.

Cuban ve Ohanian’dan da yatırım aldı

Birçok insan için kripto evrenine açılan bir kapı konumundaki ve yeni tip oyunların en büyük ilgi görenlerinden bir tanesi olan Axie Infinity’nin yaratıcısı olan Vietnamlı şirket Sky Mavis, Mayıs ayında da dolar milyarderi yatırımcı Mark Cuban ve Reddit kurucu ortağı olan Alexis Ohanian’ın da içinde olduğu bazı yatırımcılardan toplamda 7,5 milyon dolarlık bir yatırım almıştı.

30 bin kullanıcıdan 1 milyona…

Axie Infinity’nin aktif kullanıcı sayısı Nisan ayında 30 bindi ancak Ağustos ayında bu rakam 1 milyonu geçmiş durumda. Oyunu en çok oynayan ülkeler, içinde Filipinler, Venezuela ve Brezilya’nın da olduğu, Kovid’den ciddi şekilde etkilenmiş olan gelişmekte olan ülkeler grubu…

Kazançlar vergiye tâbi…

Ethereum blok zincirinde inşa edilen Axie’de, Etherscan kayıtlarına göre; Temmuz ayında sadece bir günde 30 milyon dolarlık Ether transferi yapıldı. Bu rakam, 2 trilyon doların üzerinde bir piyasa değerine sahip olan kripto paralar için çok fazla görülmese de, bu ülkelerdeki gelir seviyesi düşünüldüğünde yüksek bir meblağ. Öte yandan Filipinler Maliye Bakanlığı da, oyundaki büyük ilginin farkına vardıktan sonra da hemen bu konuya da el attı. Pazartesi günü yapılan açıklamada Axie Infinity’de elde edilen kârların vergiye tâbi olduğu belirtildi.

Sky Mavis kurucu ortağı ve yöneticilerinden Alexander Leonard Larsen ise her zaman işlerini ciddiye aldıklarını ve kontrolü bırakmadıklarını belirtiyor. Hatta Larsen bir röportajında “İnsanlar bizi FED gibi görüyor ancak biz bu evrenin yaratıcılarıyız. Piyasanın istediği ve gerekli olan değişiklikleri yapıyoruz. İşimizi ciddiye alıyoruz. Oyun ekonomisinin sağlıklı seviyede kalması için her zaman kontrolü sağlıyoruz” demişti.

Analistler her 11 kişiden 1’inin işsiz olduğu Filipinler ya da yerel para biriminin çok güçsüzleştiği Venezuela gibi ülkelerde Axie’nin ciddi bir ilgi gördüğünü ama yatırılan paraların da bu ülkelerdeki genel durumla bir tezat oluşturduğunu belirtiyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl