İstanbul Üniversitesi, Blockchain merkezini açtı: “İstanbul BTC” hayata geçti

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ile özel sektör temsilcileri ve bilişim-eğitim alanlarında öncü STK’ların iş birliğiyle kurulan “İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Blokzincir Teknolojileri ve İnovasyon Merkezi” açıldı. “İstanbul BTC” adıyla faaliyet gösterecek olan merkez, İstanbul Üniversitesi BAP Birimi, İstanbul Kalkınma Ajansı, Hamilik Okulu Vakfı ve ATEZ Yazılım Teknolojileri A.Ş.’nin desteğiyle oluşturuldu.

“Hem eğitecek hem de proje geliştireceğiz”

Sorularımızı yanıtlayan İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayım Yorğun, açılan merkezle birlikte öğrencileri ve tüm gençleri blok zinciri alanında eğitmeyi amaçladıklarını, ayrıca proje geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Prof. Dr. Sayım Yorğun

Yorğun, “Bu ülkenin önemli meselelerinden biri, gelişmeleri arkadan takip ediyor olmasıdır. Attığımız bu adımla, 21. yüzyılın en önemli teknolojilerinden olan Blockchain’e dair bir merkezi devlet üniversitelerinin birinde, ülkenin ilk üniversitesinde ve bir iktisat fakültesinde hayata geçirmiş olmaktan mutluluk duyuyorum.” dedi. Prof. Dr. Yorğun, sözlerinin devamında, temel amaçlarının hem iktisat fakültesinde yetişen öğrencilerin bu teknolojisiyle tanışmanı sağlamak hem de bu alanda tüm gençleri eğitmek olduğunu ifade etti. “Bir başka amacımız, proje geliştirmek. Sektörlerin, şirketlerin ihtiyaç duyduğu projeleri üretme gibi bir amacımız var” diyen Prof. Dr. Yorğun, inovatif çalışmalara odaklanmak istediklerini kaydetti.

Merkez, üç laboratuvardan oluşuyor

İstanbul BTC bünyesinde, üç blok zinciri laboratuvarının yanı sıra bir de sosyal laboratuvar bulunuyor. Yorğun’un verdiği bilgilere göre merkez, sadece tekniği değil aynı zamanda blok zincirinin sosyal boyutunu da ele alacak.

“İlgi duyan çok fazla kişi oldu”

Öte yandan merkezin müdürlüğünü üstlenen Doç. Dr. Emre Akadal, “Böyle köklü ve prestijli bir kurum altında bu kadar yenilikçi bir teknolojiyi konuşuyor olmak bizi inanılmaz mutlu ediyor.” dedi. Akadal, üç bilgisayar laboratuvarından birinin geliştirici laboratuvarı olduğunu, burada blok zinciri yazılımcılığıyla ilgili eğitimler verileceğini belirtti. Akadal, bir diğer laboratuvarın ise Windows altyapısına sahip olduğunu ve ekip çalışmaları için oluşturulduğunu söyledi. “Toplamda 76 bilgisayarlı bir merkez kurmuş durumdayız. Sosyal inovasyon laboratuvarında ise, sosyal projeler yapmak üzere proje toplantıları, etkinlikler, çeşitli seminerler düzenlenecek” diyen Akadal, “Bu merkezi hayata geçirirken ilgi duyan çok fazla kişi oldu. Bildiğiniz gibi, blok zinciri dediğiniz zaman, işin içerisinde topluluk var. Topluluk olmazsa olmuyor. Burada da daha ilk günden bir topluluk oluşturduk.” şeklinde konuştu.

“Devlet üniversitesi olarak bir ilke imza atıyoruz”

Merkezin iş geliştirme koordinatörü Dr. Enes Özkan ise “Böyle bir merkez kurma fikrini aslında 4 yılı aşkın bir süre önce konuşmuştuk. Daha sonra araya pandemi girdi. Açılışı bugüne kısmet oldu. Son iki senedir üzerinde daha yoğun bir şekilde çalıştık. Yakın zamanda eğitici eğitimlerimizi vereceğiz. Sonrasında ise merkez genel katılıma açık olacak.” dedi. Özkan devamında, “Devlet üniversitesi olarak ilk defa blok zinciri teknolojileri üzerine bir merkez açılıyor. Bunun bazı avantajları var. Bunları sonuna kadar öğrencilerimize ve diğer paydaşlarımıza kullandıracağız. Çok yoğun bir şekilde eğitim faaliyetleri gerçekleştireceğiz. Burası aynı zamanda sektör için bir insan kaynağı havuzu olacak.” ifadelerini kullandı.

“En çok istediğimiz şey genç arkadaşlarımızı aramıza katabilmek”

Son olarak, merkezin kuruluşuna büyük destek veren ATEZ Yazılım’ın blok zinciri proje lideri Ümmügülsüm Özalp, konu hakkında şu açıklamaları yaptı:

“Özel sektör olarak, en çok istediğimiz şeylerden biri genç arkadaşlarımızı aramıza dahil edebilmek. İstanbul Üniversitesi’nin bunu üçüncü ve dördüncü sınıftaki öğrencilerle yapabileceğimiz bir ortamı sağladığından dolayı çok mutluyuz. Hem laboratuvarın kurulması için destek verdik hem de burada projeler geliştirmek üzere yer alacağız.”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl