İşte en net kripto vergi kanununa sahip ülkeler: 1. sırada Lihtenştayn!

Denetleme ve Danışmanlık hizmeti veren dünyaca ünlü muhasebe şirketlerinden PricewaterhouseCoopers (PwC) yaptığı çalışma ile hangi ülkede kripto para vergilendirmesinin en açık şekilde yapıldığını ortaya çıkardı. Çalışmaya göre Avrupa'nın küçük ülkesi Lihtenştayn vergilendirme kanunun en açık olduğu ülke konumunda... Avustralya ve Malta ikinciliği paylaşırken, ABD ise 14. sırada...

Ünlü denetleme şirketi PricewaterhouseCoopers (PwC), kripto paraların vergilendirilmesi konusunda en ileri ülke olarak Lihtenştayn‘ı seçti. Çalışmada yargı bölgeleri için 19 kriter belirlendi ve buradaki vâr olan kanunlar üzerinden puanlama yapıldı.

Sıralamada Lihtenştayn’ın ardından gelen Avustralya ve Malta ikinciliği paylaşırken, Almanya ise dördüncü sırada yer aldı. Kripto paraların çok tartışıldığı dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD ise 14. sırada bulunuyor.

“DeFi ve NFT endüstrisine ayak uyduramıyorlar”

PwC’nin raporunda ayrıca listedeki birçok ülkenin merkeziyetsiz finans ve NFT’ler konusunda yaşanan gelişmelere ayak uyduramadığı yazıldı. PwC Hong Kong’da vergilendirme konusunda yöneticilik yapan Peter Brewin konuyla ilgili değerlendirmesinde, bu alanların çok yeni olduğunu ve yol gösterilmesi gereken bazı kanuni boşluklar olduğunu söyledi:

“Bu çok hızlı büyüyen endüstrilerde özellikle DeFi işlemleri, NFT’ler ve hatta DAO’lar konusunda vergilendirmenin daha açık şekilde kanunlaştırılması gerekiyor”

Yıl sonu için 100 bin dolar sonucu çıkmıştı

Hatırlanacağı üzere PwC, 2021’in Mayıs ayında birçok kripto para ve geleneksel finans şirketinin katıldığı bir anket çalışması düzenlemiş ve anketten yılsonu için Bitcoin fiyatının 100 bin dolar civarında olacağı sonucu birinci çıkmıştı. Yapılan ankete katılan serbest yatırım fon yöneticilerinden ise sadece bir tanesi BTC fiyatının yıl sonu 59 bin dolar altında olacağını düşündüğünü belirtmişti. Bu şirketin ismi bilinmese de şu anki durumda doğru bilenin bu firma olduğu gözüküyor.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin yaklaşık 48 bin dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl