Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

İsveç Merkez Bankası, Handelsbanken ile dijital para testleri yürütecek

İsveç Merkez Bankası, “e-krona” dijital parasının ödemelerdeki kullanım alanlarını test etmek üzere Handelsbanken bankasıyla anlaşmaya vardı.

Merkez bankalarının dijital para çalışmalarının her geçen gün arttığı bir zamanda trene binen ülkelere İsveç de eklendi. Sınır ötesi ödemelerin artık çok daha fazla önem kazandığı, kağıt para kullanımının azalıp, kripto para yatırımlarının arttığı dünyada İsveç’ten de dijital kron atağı geldi.

Ülkenin 450’den fazla şubesiyle en büyük bankalarından biri olan Handelsbanken, e-krona’nın ödemelerdeki kullanımı konusunda İsveç Merkez Bankası’yla çalışmalar yürütecek. Testler gerçek kişilerle ve ödeme metodlarıyla yapılacak.

Nisan ayında e-krona testlerinin gerçek yaşama uygulanmaya başlayacağını açıklayan İsveç Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadaler kullanıldı:

“E-krona testleri, simülasyon katılımcılarından artık dış dünyadaki katılımcılarla yapılacak.”

Handelsbanken’den yapılan açıklamada da, “Dünyada belki de ilk kez bir merkez bankasının ihraç ettiği dijital para ile yapılacak testlere Handelsbanken’in katılması bizim için de ciddi bir fırsat oluşturuyor” denildi.

Bilindiği üzere Bahamalar kendi dijital parasını çıkarırken, Çin de birçok bölgesinde halkın katılımıyla dijital yuan testleri yapmıştı. Bu 3 ülke dışında, CBDC’ler konusunda çok ciddi bir ilerleme kaydeden ülke bulunmuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl