İsviçre, devlet destekli kripto parayı ciddi şekilde düşünüyor

İsviçre Hükümeti Federal Konseyi, devlet destekli dijital parayı (e-franc) tanıtmanın riskleri ve fırsatları hakkında bir rapor talebinde bulundu.

Reuters’in haberine göre, İsviçre Hükümeti Federal Konseyi, devlet destekli bir dijital para (e-franc) çıkarmanın riskleri ve fırsatları hakkında bir rapor talep etti.

Federal Konsey konuyu, İsviçre meclis üyesi ve Sosyal Demokrat Parti’nin başkan yardımcısı Cedric Wermuth’un talimatıyla, araştırmak için harekete geçti.

Şimdi, İsviçre parlamentosunun alt meclisi, Federal Konsey’in araştırma talebini destekleyip desteklemeyeceğine karar vermek zorunda. Teklifin onaylanması halinde, İsviçre Maliye Bakanlığı konuyla ilgili bir çalışma yürütecek. Bu süreç hakkında bir zaman çerçevesi yayınlamadı.

Konuyla ilgili olarak Konsey şu açıklamalarda bulundu:

“Federal Konsey, e-franc’ın kullanımı ile birlikte oluşacak, yasal ve parasal zorlukların farkında. Konsey, e-franc’ın risk ve fırsatlarını incelemek ve e-franc’ın hukuki, ekonomik ve mali yönlerini açıklığa kavuşturmak için teklifin kabul edilmesini istiyor. ”

Ulusal bir kripto para birimi geliştirme fikri Şubat ayında İsviçre Menkul Kıymetler Borsası SIX’in başkanı Romeo Lacher tarafından ortaya konulmuştu.

Lacher kripto para birimi geliştirme konusunda, “Merkez bankasının kontrolü altındaki bir e-franc çok fazla sinerji yaratacaktır. Bu yüzden geliştirilmesi ekonomi için iyi olurdu.” ifadelerini kullanmıştı.

Ülkedeki diğer geleneksel finans kurumları, kripto para piyasalarına giriş konusunda temkinli davranıyorlar.

İsviçre Ulusal Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Andréa Maechler geçen ay yaptığı açıklamada, devlet tarafından verilen bir kripto para biriminin banka çalışmalarının riskini artırabileceğinden, özel sektör dijital para birimlerinin ulusal olarak yayınlanan sürümlerden daha iyi ve daha az riskli olduğunu söyledi.

Bu ayın başlarında İsviçre’nin en büyük bankası UBS, Bitcoin ve diğer dijital para birimleriyle işlem yapmayı reddetti. Bankanın başkanı Axel Weber, kripto para birimleri üzerinde daha sıkı kontroller yapılmasını talep etti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl