İsviçre’de “Merkez Bankası Bitcoin alsın” teklifi geliyor

Bitcoin'de geçtiğimiz hafta gerçekleşen halving, en büyük kripto paranın küresel çapta bir kez daha konuşulmasını sağlarken, şimdi de İsviçreli Bitcoin destekçilerinden çok önemli bir adım geldi. Kâr amacı gütmeyen ve Bitcoin destekçisi bir kuruluş olan 2B4CH, İsviçre Merkez Bankası'nın rezervlerine Bitcoin katması yönünde bir yasa tasarısı hazırlamaya başladı.

Çeşitli bölgelerinde Bitcoin ve USDT başta olmak üzere kripto paralarla alışveriş de yapılabilen İsviçre çok daha büyük bir adım atmaya hazırlanıyor. Kâr amacı gütmeyen bir düşünce kuruluşu olan 2B4C’nin başını çektiği bir grup Bitcoin destekçisi kurum, İsviçre Merkez Bankası’nın Bitcoin alması gerektiğini ve bunun için gereken anayasal referandum sürecini başlatacaklarını duyurdular.

100 bin imza gerekiyor

Kuruluşun başkanı olan Yves Bennaim, ülke medyasına verdiği demeçte “İsviçre’nin egemenliğini ve finans dünyasındaki tarafsızlığını koruması için bunun atılması gereken bir adım olduğunu düşünüyoruz. Bu durumun hayata geçmesi için bir anayasa referandumu yapılması gerekiyor ve biz gerekli dokümanları hazırlıyoruz” dedi.

Konuyla ilgili bir anayasa teklifinin ortaya atılması için 100 bin imza gerekiyor. 8.7 milyon nüfuslu İsviçre’nin %1.15’ine tekabül eden bu oranın yakalanmasının zor olmadığı belirtiliyor ancak, kuruluş 2021’de de benzer bir teklif sunmasına rağmen bu oran yakalanamamıştı. 100 bin imzanın ise 18 ay içerisinde yakalanması gerekiyor.

26 Nisan’da toplantı var

Bitcoin odaklı bir platform olan Bitcoin Suisse’in CEO’su Luzius Meisser da teklife destek vereceğini açıkladı. Meisser’ın İsviçre Merkez Bankası yetkilileriyle konuyla ilgili 26 Nisan’da bir görüşme de yapacağı belirtildi.

Meisser’ın, 2022’nin mart ayında da merkez bankasının aylık olarak aldığı 1.1 milyar dolar değerde Alman devlet tahvillerini bırakıp, onun yerine Bitcoin alınması teklifi de kurum tarafından reddedilmişti.

“Diğerleri almaya başlarsa fiyat yükselir”

Konuyla ilgili konuşan Meisser, “Başka ülkelerin merkez bankaları Bitcoin almaya başlarsa, İsviçre Merkez Bankası için ileride maliyetler artabilir. Geç kalınmamalı” dedi.

“ETF’ler yardımcı olabilir”

Ülkedeki Dijital Varlık Çözümleri adlı araştırma şirketinin yöneticisi olan Leon Curti de, teklife destek vereceklerini belirtti ve “ABD ile Hong Kong’da kabul edilen ETF’ler, İsviçre Merkez Bankası’nın fikrini değiştirmesini sağlayabilir” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl