İtalya’dan kripto para işlemlerine şoke eden vergi oranı

Portekiz gibi ülkelerin benzer hamlelerini takip eden İtalya, 2023 yılından itibaren dijital varlıkların regülasyonunu sertleştirmeye ve kripto para işlemleri üzerindeki vergilendirmeyi genişletmeye hazırlanıyor.

Bloomberg’ün haberine göre, ülkenin önerilen 2023 bütçesindeki bir hüküm, 2 bin eurodan daha büyük kârlar için yüzde 26 oranında vergi öngörüyor. Dijital varlıklar ve token’lar şimdiye kadar İtalya’nın vergi makamları tarafından döviz olarak değerlendiriliyordu. Bu da daha düşük bir vergilendirme anlamına geliyordu.

Başbakan Giorgia Meloni hükümeti tarafından sunulan tasarı, vergi mükelleflerine 1 Ocak 2023 itibarıyla varlıkların değerini yüzde 14 vergi ödeyerek beyan etme seçeneği sunuyor. Bu tasarıdaki amaç, İtalyanları vergi beyannamelerinde dijital varlıklarını beyan etmeye teşvik etmek.

İfşa gereklilikleri ve kripto para işlemlerine damga vergisi uygulanması da parlamentoda revize edilebilecek önerilen yasanın bir parçası olarak öne çıkıyor.

Portekiz’in adımı, İtalya’yı da harekete geçirdi

Avrupa’nın en kripto dostu ülkelerinden biri olan Portekiz’in ekim ayında dijital varlıklardan elde edilen kısa vadeli kazançları yüzde 28 oranında vergilendireceğini açıklaması, İtalya’yı daha katı bir tutum sergilemeye sevk etti.

Triple A verilerine göre, İtalya’da yaklaşık 1.3 milyon kişi ya da nüfusun yüzde 2.3’ü kripto varlıklara sahipken bu oran yüzde 5 ile İngiltere ve yüzde 3.3 ile Fransa’nın oldukça altında kalıyor.

Küresel düzenleyiciler incelemeleri artırdı

Yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin, birçok kripto borsasının çöküşüne yol açan dijital varlıkların değerindeki uzun süreli düşüşe denk gelmesi dikkat çekti. Küresel düzenleyiciler bu dönemde, FTX borsasının son çöküşü de dahil olmak üzere bir dizi iflas ve çöküşler dalgasına yanıt olarak gelişmekte olan varlık sınıfına yönelik incelemelerini arttırdı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl