İyi niyetli hacker Polygon’u 20 milyar dolarlık kayıptan kurtardı

Ethereum blok zincirindeki işlemlerin hızını artırıp ve maliyetini azaltmayı amaçlayan ölçeklendirme çözüm protokolü Polygon adeta felaketin eşiğinden döndü. Yapılan açıklamada iyi niyetli bir hacker'ın ağdaki 9 milyar MATIC'i riske atan bir hatayı bulup kendilerine bildirdiği duyuruldu. Hacker'a 2.2 milyon dolar ödül verilirken başka bir grup hacker ise 1.4 milyon dolarlık MATIC çalmayı başardı.

DeFi protokollerindeki hack’lenme olayları özellikle 2020’nin yaz aylarındaki merkeziyetsiz finans furyasıyla birlikte iyice artarken, son dönemin yükseliş içindeki protokolü Polygon ise bu konuda şanslı olan platformlardan…

20 milyar dolarlık faciadan dönüldü

Protokolden yapılan resmi açıklamada iyi niyetli bir hacker’ın, şu anki değeri 20 milyar dolardan fazla olan 9 milyar MATIC token’ı riske atabilecek bir hatayı bulup kendilerine bildirdiği belirtildi. Twitter’da ve GitHub’da “Leon Spacewalker” takma adını kullanan hacker, Polygon akıllı sözleşmesinde yer alan bir hatayı 3 Aralık tarihinde Polygon çalışanlarına bildirdi. Hata protokol mühendisleri tarafından 5 Aralık itibariyle tamamen düzeltildi ve hacker’a da 2.2 milyon dolar ödül verildi.

1.4 milyon dolarlık MATIC çalındı

Ancak Polygon’un kripto güvenlik startup’ı Immunefi’ya göre bu müdahale tüm sözleşmeleri korumaya yetmedi ve farklı bir hacker grubu 801 bin MATIC’i çalmayı başardılar. Bu token’ların değeri de 1.4 milyon dolardı.

22156660 numaralı blokta gerçekleştirilen “hard fork” ile şu anda büyük bir değere tekabül eden fonlar ise koruma altına alınmış durumda. Dün akşam saatlerine kadar ise Polygon bu sert çatallanmanın gerekçesini açıklamamıştı.

Doğrulayıcılardan geliştiricilere tepki

5 Aralık’taki Polygon Discord kanalında ise çekirdek geliştiricilerin büyük bir yazılım güncellemesini sessiz sedasız yaptırmalarına doğrulayıcıların tepki gösterdikleri görülüyor. Polygon geliştiricileri de dün yaptıkları açıklamada, ilk baştaki sessizliklerinin ir güvensizlik ortaya çıkardığını kabul ettiler ve güvenlik ve şeffaflık arasında ince bir çizgi olduğunu söylediler.

Polygon kurucu ortağı Jaynti Kanani yazılı açıklamasında “Önemli olan, bu yaşananların ağımızın esnekliğinin yanı sıra, baskı altında kararlı bir şekilde hareket edebilme yeteneğimizin de bir testi olmasıydı. Ne kadar tehlike altında olduğumuza baktığımda, ekibimizin en iyi kararları aldığını düşünüyorum” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl