Jack Dorsey’nin Bluesky’ı, Elon Musk’ın Twitter’ının tahtını sallıyor

Son dönemin büyük ilgi gören merkeziyetsiz sosyal medya ağları içerisinde şu anda lider konumda olan Bluesky, Elon Musk'ın Twitter'ının tahtını sallamaya başladı. Uygulamanın iOS ve Android'deki indirilme rakamları da her geçen gün artıyor.

Geçtiğimiz sene Elon Musk tarafından uzun tartışmalar sonucunda satın alınan Twitter’a, yeni bir rakip çıktı. Şubat ayında önce iOS, martta ise Android uygulamalarına gelen Bluesky’ın indirilme rakamları her geçen gün artıyor.

Son dönemde hem Elon Musk hem de Facebook’un lideri Mark Zuckerberg, kullanıcı verilerini finansal açıdan fayda sağlamak amacıyla toplamaları ve satmalarından ötürü eleştiri alıyorlardı. Aslında bu durum, sadece Musk’ın Twitter’ı satın almasından sonra değil, uzun yıllardır bu şekildeydi. Özellikle Zuckerberg bu konuda Kongre üyeleri önünde duruşmaya dâhi çıkmıştı.

Uzmanlar ise merkeziyetsiz projelerde, sansür ve bu tür finansal kaygılar olmamasından ötürü, kullanıcı verilerinin satılma ihtimalinin çok daha az olduğunu belirtiyorlar.

Popülaritesi gittikçe artıyor

Bluesky, mobil cihazlara indirilmeye başlanmasından bu yana büyük ilgi görüyor. Sensor Tower adlı istihbarat firmasından aldığı bilgileri derleyen CNBC, büyük ilgiye rağmen hala Twitter’ın açık ara farkla önde olduğunu belirtti ancak Musk’ın tahtının sallanabileceğine de vurgu yaptı. Hatırlanacağı üzere Mastadon uygulaması da 2022’nin sonlarında Twitter’a bir alternatif olarak görülmüştü ancak şu anda Bluesky bu titri Mastadon’dan almış gözüküyor.

Twitter düşüşte…

Bluesky, nisan ayında 628.000 kez indirildi. Bu rakam mart ayına göre %600’lük bir artışı yansıtıyordu. Twitter ise nisan ayında 14.9 milyon kez indirildi. Bu da mart ayına göre %2’lik bir yükselişe tekabül etti. Bluesky’ın başlatıldığı şubat ayında, Twitter indirmeleri ocak ayına göre %18’lik keskin bir düşüş yaşamıştı. Ancak rakamların da gösterdiği gibi Twitter milyonlarca kullanıcısıyla hala Bluesky’ın çok önünde…

Musk geldi, Twitter değişti

Hatırlanacağı üzere Musk’ın geçen sene 44 milyar dolar ödeyerek Twitter’ı satın alması büyük tartışmalara sebep olmuştu. Musk bir süre sonra alımdan vazgeçse de, açılan davalar ve yapılan anlaşmalar derken sosyal medya platformunu satın almak zorunda kalmıştı. Alımdan sonra agresif bir tutum sergileyen ünlü iş adamı, çalışan sayısında büyük kesintiye gitmiş, Twitter’dan ihraç edilen birçok kullanıcıyı platforma geri almış ve yine çok tartışılan üyelik modelini başlatmıştı. Musk ayrıca, kendisi satın almadan önce Twitter’ın da kullanıcı verilerini topladığını hatta direkt mesajların bile kontrol edildiğini belirtmişti.

Şu anda Bluesky’ın yönetim kurulunda bulunan Twitter eski CEO’su ve kurucusu Dorsey, bir başka merkeziyetsiz sosyal medya uygulaması Nostr’a da 14 Bitcoin bağışlamıştı.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl