Jack Dorsey’nin Square’inden AfterPay için 29 milyar dolarlık anlaşma

Son dönemde Bitcoin'e verdiği desteği iyice artıran ve bunu da açıkça dile getiren Jack Dorsey'nin kurucusu olduğu Square firması, Avustralyalı ödeme şirketi Afterpay'i satın alma konusunda anlaşmaya vardı. Square, Avustralya'nın en büyük satın alımı olacak bu dev anlaşma için yaklaşık 29 milyar dolar ödeyecek.

bitcoin jack dorsey

Twitter’ın olduğu gibi Square’in de CEO ve kurucusu olan Jack Dorsey’den önemli bir yatırım daha geldi. Square, Avustralyalı ödeme devi Afterpay’in satın alınması konusunda şirketle anlaşmaya vardı. İki şirket de konuyla ilgili resmi açıklamayı yaptılar.

Yapılan açıklamalarda, Afterpay hissedarlarının, sahip oldukları hisse başına 0.375 Square hissesi alacakları belirtildi. Satın alma işleminin 2022’nin ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Avustralya tarihinin en büyük alımı

Square’in 29 milyarlık bu alımı, Avustralya tarihinin de en büyük anlaşması olacak. Ülkedeki bir önceki en büyük anlaşma ise, 2017 yılında Unibail-Rodamco şirketinin, alışveriş merkezi grubu olan Westfield’ı yaklaşık 25 milyar dolara satın aldığı anlaşmaydı.

Şimdi al, sonra öde…

Melbourne merkezli Afterpay şirketi, ödemelerin zamanında yapılması halinde, perakende müşterilere ürünleri faizsiz ve dört taksitte ödeme seçeneği sunuyor. Afterpay’in yaklaşık 16 milyon müşterisi bulunuyor ve ödeme tarzıyla ilgili olarak da şirket yaptığı açıklamalarda sürekli olarak, müşterilerinin bu sistemi kredi kartına göre çok daha “sorumlu” bir borç alma yöntemi olarak gördüğünü belirtiyor. Müşteriler Afterpay’e düzenli ödemeler yapıyor ve her sipariş için de belli oranda yüzde ödüyor.

Pandemi öncesine göre 3’e katladı

“Şimdi al, sonra öde” tarzı ödeme sağlayıcı şirketler özellikle koronavirüs pandemisi döneminde çok büyük değer kazandılar. Bu tür ödeme sisteminin benimsenmesinin de pandemi öncesi rakamlara göre tam 3 kat arttığı belirtiliyor. Adobe Analytics’in verilerine göre özellikle genç nüfus bu tür şirketlere büyük ilgi gösteriyor.

Softbank da sektöre girdi

Afterpay’in rakip şirketlerinden biri olan İsveç merkezli Klarna da son 3 ayda değerini 2’ye katladı ve 45.6 milyar dolara çıkardı. Özellikle kripto paralar konusunda dünyanın birçok bölgesinde yatırımları bulunan çok uluslu teknoloji şirketi Softbank, Haziran ayında şirkete yatırım yapmıştı.

Bir başka dev ödeme şirketi olan PayPal’ın da “Pay in 4” yani “4 seferde öde” uygulaması bulunurken, Temmuz ayında da Apple’ın, Goldman Sachs ile iş birliğine giderek, “Şimdi al, sonra öde” sistemini ApplePay kullanıcılarına sunmak istediği yönünde haberler çıkmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl