Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Jack Mallers, Bitcoin – El Salvador hikayesinin bilinmeyenlerini anlattı

Bitcoin için şu ana kadar 2021’in en büyük hikayesi El Salvador’un Bitcoin’i yasal para haline getirmesi oldu. Orta Amerika ülkesinin, Bitcoin’i bir resmi para olarak kullanma adımı, büyük ses getirdi. Ülke, her yerde Bitcoin hamlesiyle manşetlere çıktı. Dünyayı sarsan haber, Miami’de düzenlenen Bitcoin 2021 konferansında Strike ve Zap CEO’su Jack Mallers tarafından verilmişti.

El Salvador’un Bitcoin’i yasal para olarak kabulüne giden yolda neler yaşandı? Mallers, konuk olduğu What Bitcoin Did adlı podcast yayınında yaşananları ve bilinmeyenleri anlattı.

Her şey Bitcoin Beach ile başladı

Her şey, El Salvador’da bir topluluk projesi olan “Bitcoin Beach” ile başladı. Bitcoin Beach, bir süredir El Salvador’da bireylerin ve şirketlerin Bitcoin’i günlük hayatlarına ve uzun vadeli alışkanlıklarına entegre etmelerine yardımcı oluyor.

Mallers, Şubat sonlarında Bitcoin Beach’e gitti. Burada olan biteni yerinde görmek ve keşfetmek istiyordu. Daha önce bir ay boyunca El Salvador’un El Zonte şehrinde yaşayan Mallers, “Burada tüm övgü Bitcoin Beach’in. El Salvador’a gitme nedenim onlardı.” diyor. Mallers, daha sonra El Salvador’un başkenti San Salvador’a gitti. Tüm haberlerde şirketi Strike vardı. El Salvador’da havale hizmetleri büyük önem taşıyor ve Strike, Bitcoin Lightning Network’ü kullanarak para transferlerini tamamen ücretsiz hale getiriyor.

Twitter’dan gelen özel mesaj

Bir gün Mallers’a Twitter’dan bir özel mesaj geldi. Gönderen, Başkan Bukele’nin kardeşiydi. İlk başta korktu ve başının belada olabileceğini düşündü. Bukele’nin kardeşi, başkan adına bir görüşme talep etti. Mallers, bu görüşmeyi bir hafta ertelemeye çalıştı. Ülkede finansal katılımın yeterli olmadığıyla ilgili konuşmalar yaptılar. Aktardığına göre, başkanlık tarafı, Bitcoin’i dünyanın geleceğinin ayrılmaz bir parçası olarak görüyordu. El Salvador’un ilk adım için benzersiz bir konuma sahip olduğunu düşünüyorlardı.

Başkanlık makamı, toplantıyı ertesi güne erteledi. Mallers, hala endişe ediyordu. Bir arkadaşıyla görüşmeye gitti ve bir şeyler ters giderse ABD Büyükelçiliği’ni arayacak olan bir arkadaşı daha vardı. Toplantıya gitti ve toplantı boyunca Başkan Bukele’nin erkek kardeşiyle birlikte finansal katılım, açık ağlar, serbest piyasa hakkında konuştular. Mevcut finansal sistemin aksayan yönlerine değindiler ve Bitcoin’in ülke ve dünyayı kalkındırmada nasıl bir rol alabileceği hakkında fikir alışverişinde bulundular. Bu görüşme son değildi. Ardından birkaç kere daha bir araya geldiler ve Bitcoin’le ilgili konuşmaya devam ettiler.

Bitcoin sektöründen birçok isim fikir verdi

ABD’ye döndü ve iki gün sonra başkanlık makamından bir telefon aldı ve telefonun ucundaki isim, Bitcoin’i resmi para haline getireceklerini söylüyordu. Ülkenin finansal altyapısını yeniden oluştururken tüm dünya için bir örnek olmak istiyorlardı. Oldukça şaşıran Mallers, El Salvador’a geri döndü. Her gün görüştüler ve Mallers, onlara tasarı, uygulama ve neden yalnızca Bitcoin’in olması gerektiği konusunda tavsiyeler verdi. Mallers, konu hakkında Bitcoin’e inanan sektörün birçok önde gelen isminden görüş aldı.

El Salvador’a Bitcoin standardını kullanmaları gerektiğini tavsiye etti. Diğer kripto paraların enflasyona yol açacağını öne sürdü. Bir dizi görüşmeden sonra üzerinde çalıştığı bir küçük proje için ülkeden ayrıldı.

El Salvador’da Başkan, bunu Bitcoin 2021 konferansında duyurmak istiyordu. Mallers, Miami’ye gitti ve konferansta yaptığı konuşmadan bir gün önce Bukele’nin videosunu teslim aldı. Tüm gece, konuşmayı hazırlamak ve slaytları tasarlamak için çalıştı.

Mallers, şirketi Strike ve El Salvador arasında herhangi bir ticari anlaşma bulunmadığını söylüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl