Bitcoin’e ‘sahtekarlık’ diyen Jamie Dimon, soruşturmanın eşiğinde

Bir likidite sağlayıcısı olan Blockswater adlı şirket, Bitcoin hakkında sahte ve yanıltıcı bilgi yaymak gerekçesiyle JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon‘a karşı bir piyasa istismarı raporu hazırladı. Rapor, İsveç Finansal Denetleme Kurumu’na verildi. Şirket raporda, Dimon’un Bitcoin’in “sahtekarlık” olduğunu ilan ederek Avrupa Birliği Piyasa İstismarı Yönetmeliği’nin 12. maddesini ihlal ettiğini bildirdi. Dimon, geçtiğimiz hafta yaptığı bir konuşma sırasında Bitcoin’in bir sahtekarlık olduğunu öne sürmüş ve Bitcoin ticareti yapan “aptal” çalışanlarını kovacağını söylemişti. ‘Sadece Bitcoin’in itibarını etkilemekle kalmadı’ Şirket, Dimon’un bu açıklamalarının dijital...

Bir likidite sağlayıcısı olan Blockswater adlı şirket, Bitcoin hakkında sahte ve yanıltıcı bilgi yaymak gerekçesiyle JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon‘a karşı bir piyasa istismarı raporu hazırladı.

Rapor, İsveç Finansal Denetleme Kurumu’na verildi. Şirket raporda, Dimon’un Bitcoin’in “sahtekarlık” olduğunu ilan ederek Avrupa Birliği Piyasa İstismarı Yönetmeliği’nin 12. maddesini ihlal ettiğini bildirdi.

Dimon, geçtiğimiz hafta yaptığı bir konuşma sırasında Bitcoin’in bir sahtekarlık olduğunu öne sürmüş ve Bitcoin ticareti yapan “aptal” çalışanlarını kovacağını söylemişti.

‘Sadece Bitcoin’in itibarını etkilemekle kalmadı’

Şirket, Dimon’un bu açıklamalarının dijital para birimlerinin fiyatını ve itibarını olumsuz etkilediğini belirtti. Blockswater’ın ortağı olan Florian Schweitzer, “Dimon’un sözleri yalnızca Bitcoin’in itibarını etkilemekle kalmadı, kendi müşterilerinin bir kısmının ve daha iyi bir mali sistem yaratmak için çaba sarf eden pek çok genç işletmenin menfaatine zarar verdi” dedi. Schweitzer, ayrıca Dimon’un bu yaptığının bir piyasa manipülasyonu olduğunu ifade etti.

JPMorgan, konuyla ilgili olarak yorum yapmayı reddetti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl