ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’dan FTX yorumu: Uyarmıştık

FTX borsasının iflası kripto para dünyası kadar geleneksel finans piyasalarında da ciddi bir etki yarattı. Yaklaşık 1 haftadır konu hala sıcaklığını korurken son yorum yapan kişi ise ABD Hazine Bakanı Yellen oldu.

janet yellen

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen de FTX borsasının çöküşüne sessiz kalmayan kişiler arasına girdi. Yellen yaptığı yazılı açıklamada FTX borsasının ismini telaffuz etmedi ve “büyük bir kripto para borsası” dedi.

“Daha önce birçok kez uyarmıştık”

Yellen açıklamasında regülasyonların kripto para piyasalarına uygulanması gerektiğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Büyük bir kripto para borsasının iflası ve yatırımcılar ile kripto para sahiplerinin yaşadıkları şanssız olaylar, bu piyasanın çok daha geniş şekilde regüle edilmesi gerektiğini bize bir kez daha gösteriyor. Daha önce yayımladığımız birçok raporda da belirttiğimiz gibi müşteri varlıklarının yanlış kullanımı, şeffaflık eksikliği ve çıkar çatışmaları kripto para piyasasında geçen hafta gördüğümüz olayların merkezinde yer alıyor. Bizim birçok tüketici ve yatırımcı koruma kanunlarımız bulunuyor. aynı koruma kalkanı kripto varlıklar ve onlarla ilgili hizmetlerde de uygulanmaya başlanmalıdır. Kongre ve hükumt bu konuda vâr olan boşlukları dolduracak adımları bir an önce atmalıdır”

FTX borsasının iflasının ardından benzer durumun diğer kripto para borsalarına da sıçrayacağından endişe ediliyordu. Özellikle geçtiğimiz hafta sonu Gateio ve Crypto.com gibi borsalarla ilgili çeşitli dedikodular ortaya atılmış ancak iki borsa da herhangi bir sorun yaşamadan faaliyetlerine devam etmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl