Jantsa ve Birleşim Mühendislik Sözleşme İmzaladı

Birleşim jantsa ges

Borsa İstanbul’a bir dönem damga vuran Jantsa yeni yatırımı için Birleşim Mühendislik ile sözleşme imzaladı. Yapılan iş birliği hakkında her iki şirkette KAP’a bildirim gönderdi.

Birleşim Mühendislik tarafından yapılan açıklamada Jantsa’nın Konya Yunak’ta 10 MWp lisanssız güneş enerjisi santrali yatırımıyla ilgili sözleşme imzalandığı belirtildi. Güneş enerjisi santrali Birleşim’in bağlı ortaklığı Solar Santral Enerji tarafından kurulacak. GES yatırımının ilk 5 MWp’ının 2024 yılı 4. çeyreğinde, ikinci 5 MWp’nın ise 2025 yılı 2. çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Jantsa tarafından yapılan açıklamada ise elektrik giderlerinin güneş enerjisinden yararlanarak karşılanması ve karbon ayak izinin azaltılmasının amaçlandığı belirtildi. Projenin tamamlanması ile Jantsa’nın toplam güneş enerjisi gücü 16,2 MW’a ulaşacak. Şirket elektrik giderlerinin yaklaşık %50’sini bu yatırımdan karşılamayı hedefliyor. Ayrıca Jantsa bu yatırımı ile 4. bölge yatırım teşviklerinden de yararlanacak.

İki şirket tarafından yapılan açıklamada da sözleşme bedeline dair bilgiye yer verilmedi.

Birleşim’in bu ay üçüncü büyük anlaşması

Birleşim Mühendislik 2024 yılına önemli iş anlaşmalarıyla girdi. 2 Ocak’ta yılın ilk anlaşmasını duyuran şirket Aydın Sağlık Yatırımları ile İstanbul’daki yeni bir hastanenin yapımı için sözleşme imzalamıştı. İmzalanan sözleşmenin tutarı güncel kurla toplam 390 milyon TL’nin üzerindeydi.

Ardından 10 Ocak’ta Acıbadem Sağlık Grubu ile Kartal Hastanesi’nin mekanik tesisat işleri için 78 milyon TL tutarında sözleşme imzaladı.

Anlaşmalar hisse fiyatını olumlu etkiledi

Geçtiğimiz yıl 42 TL’ye kadar yükselen Birleşim Mühendislik payları borsada yaşanan sert düşüşe eşlik etmişti. Hisse fiyatı 19 liraya kadar gerilemiş ve yüksek seviyelerden yatırım yapan kişileri zorlu bir sürece sokmuştu. Ancak yapılan yeni sözleşmeler ve şirketten iyi bir bilanço bekleniyor olması gidişatı tersine çevirdi. 19 liraya kadar gerileyen BRLSM hissesi hızlı bir şekilde 32 liraya geldi. Dün Jantsa ile yapılan anlaşmanın ardından BRLSM hissesi bugün yaklaşık %6 prim kazandı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl