Japon kripto para borsası Nasdaq’ta listelenecek

Japonya'nın 1.5 milyon müşterili dev kripto para borsası Coincheck, özel amaçlı satın alım şirketi Thunder Bridge Capital ile şirket birleşimi için 1.25 milyar dolar değerde anlaşmaya vardı. İşlemlerin tamamlanmasının ardından yeniden adlandırılacak olan şirket, Nasdaq borsasında listelenecek.

Japonya merkezli finansal hizmetler şirketi Monex Group’un alt şirketi olan kripto para ve dijital varlık borsası Coincheck, özel amaçlı satın alım şirketi Thunder Bridge Capital Partners adlı şirketle birleşim için anlaşmaya vardı.

Taraflardan yapılan duyuruya göre, birleşim sonrası oluşacak yeni şirket Hollanda merkezli ve Coincheck’in bir alt kuruluşu konumunda olacak. Yeni isim Coincheck Group N.V.olacak ve bu şirket de kısa süre içinde Nasdaq’ta listelenecek. Listelenen şirketin borsadaki kısaltması da CNCK olacak. Firmanın New York, Tokyo ve Hollanda’da ofisleri olacak.

1.25 milyar dolarlık anlaşma

Şirketler arasındaki birleşim anlaşması yaklaşık 1.25 milyar dolarlık (125 milyon hisse) olacak. Bu anlaşmaya ek olarak, Coincheck hissedarları da, yeni şirketin ilerideki hisse fiyatı üzerindeki hareketlere göre, en fazla 50 milyon adet olmak üzere, fazladan hisse elde edebilecek. Şirket birleşim anlaşması Monex, Coinshares ve Thunder Bridge şirketlerinin yönetim kurulları tarafından da oybirliğiyle kabul edildi. Anlaşmanın resmi olarak 2022 yılının ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

Coincheck borsası, Japonya’da her geçen gün artan kripto para adaptasyonunu avantaja çeviren regüle borsaların en büyüğü olarak görülüyor. Japonya aynı zamanda regülasyonların en sert olduğu ülkelerden bir tanesi konumunda…

Yaklaşık 1,5 milyon KYC işlemleri yapılmış kişiden oluşan kullanıcı tabanı ile Coincheck, müşterilerin kamu hizmetleri (Coincheck Gaz ve Coincheck Elektrik) için ödeme yapmasına da imkan sağlıyor.

2018’de 530 milyon dolarlık hack yaşamıştı

Coincheck borsası 2018 yılında hack’lenmiş ve borsadan yaklaşık 530 milyon dolarlık XEM token’ı çalınmıştı. Bu olayın ardından borsa el değiştirmiş ve yeni sahip bugünkü Monex şirketi olmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl