Japon devi MUFG küresel sabit coin çıkaracak: Görüşmeler başladı

Dünyanın en büyük finansal kurumlarından biri olan Japonya merkezli Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), sabit coin çıkarma konusunda önemli adımlar atmaya başladı. ABD dolarına bağlı olan sabit coin de çıkarma niyetindeki şirketin, en çok bilinen sabit coin ihraççısı şirketlerle görüşmelere başladığı belirtildi ancak isim verilmedi.

mufg

Geçtiğimiz gün Fed başkanı Jerome Powell’ın “Sabit coin’leri bir para çeşidi olarak görüyoruz” açıklamasından sonra çok önemli bir gelişme daha yaşandı. Japonya’nın en büyüğü, dünyanın ise en büyüklerinden olan finansal hizmetler şirketi Mitsubishi UFJ Financial Group’ta (MUFG) yöneticilerden Tatsuya Saito, verdiği bir röportajda sabit coin çıkarma konusunda görüşmelere başladıklarını söyledi.

“ABD doları da var”

Şirketin ürünlerden sorumlu başkan yardımcısı konumundaki Saito, en popüler olan sabit coin ihraççısı şirketlerle görüşme halinde olduklarını belirtti ancak isim vermedi:

“İhraççılar ve kullanıcılar sabit coin konusunda rahat ve kendilerini güvende hissedebilirler. Sadece Japon yeni değil, yabancı para cinsinden de sabit coin üreteceğiz. Bunların içinde ABD doları da var. Japonya küresel bir sabit coin merkezi olabilir. Bu konuda denizaşırı ülkelerden de birçok talep var”

Tether, Circle ve Paxos…

Bilindiği üzere dünyanın en büyük sabit coin üreticisi şirketleri Tether (USDT), Crcle (USDC) ve Paxos (BUSD, USDP) olarak biliniyor. ABD dışında konumlanan Tether şirketi ise bu ülkeden gelen şu anki regülasyon tehdidinin dışında kalmayı başardı. Dolayısıyla bu anlamda Japonya ile iş birliği, diğerlerine göre daha kolay olabilir.

Yeni yasa çıkardılar

Öte yandan Japonya 1 Haziran günü itibarıyla sabit coin yasasını da yürürlüğe soktu. Dünyanın en büyük ekonomileri arasında bir ilk olan bu yasa ile birlikte ülkede lisanslı bankalar, regülatöre kayıtlı para transfer şirketleri ve fon şirketleri sabit coin çıkarma hakkına sahip oldular.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl