Japonya, Binance ve diğer 4 kripto borsasını hedef aldı

Küresel kripto kıskacında Japonya da harekete geçerek birkaç yabancı kripto borsasına ülkede uygun kaydolmadan faaliyet gösterdiklerini belirten uyarı mektupları gönderdi.

japonya

Japonya’nın mali düzenleyicisi olan Finansal Hizmet Ajansı (FSA), cuma günü Binance, MEXC Global, Bybit, Bitforex ve Bitget dahil olmak üzere çok sayıda borsaya uyarı mektubu gönderdi. Mektuplarda borsalara, kayıt yaptırmadan önce kripto para alım satımına olanak sağlayarak ülkenin fon mutabakatına ilişkin kurallarını ihlal ettikleri söylendi.

Düzenleyici kurum ayrıca, kurallara uymayan tek işletmelerin beş borsa olmadığını ve eylemlerinin “kayıtsız işlerin mevcut durumunu göstermediğini” söyledi.

Söz konusu düzenlemeler ilk olarak 2020 yılında uygulamaya konuldu. Bu düzenlemeler, Japonya’da faaliyet gösterebilmek için tüm kripto para borsalarının kuruma kaydolmasını ve bir lisans almasını gerektiriyor.

Japonya’da kripto para borsalarına karşı tutum değişiyor

Japonya şimdiye kadar kripto endüstrisini düzenleme konusunda diğer bazı ülkeler kadar katı değildi. Ancak dünyanın dört bir yanındaki hükümetler kripto paraların yasadışı kullanımını durdurmaya, bireyler ve işletmeler için net kurallar koymaya çalıştıkça bu durum değişiyor gibi görünüyor.

Örneğin, FSA 2021 yılında Binance ve Bybit’e gerekli izinler olmadan faaliyet gösterdikleri için ilk resmi uyarı mektubunu gönderdi. Ancak borsalar faaliyetlerine devam ettikleri için henüz ciddi bir sonuçla karşılaşmadı.

ABD’li yetkililerin borsaya ve kurucusu Changpeng Zhao’ya ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açmasının ardından, Japonya’dan gelen uyarı Binance’in artan sıkıntılar listesinin sadece sonuncusu.

Borsalar, para cezaları ve yasal işlemlerle karşı karşıya

FSA’nın düzenlemelerine uymayan ve uygun kayıtlar olmadan faaliyet göstermeye devam eden tüm borsalar şu an da para cezaları ve yasal işlemlerle karşı karşıya. Bu uyarı, kripto borsaları ve şirketlerinin Japonya’da ve dünya genelinde karşı karşıya kaldığı ve giderek artan düzenleyici denetimini vurguluyor.

Bazı borsalar kapanıp daha misafirperver ülkelere odaklanırken, diğerleri bu bölgelerde hizmet sunmaya devam etmek için düzenleyicilerle ilişki kurmayı seçti. ABD’deki başlıca borsalardan ikisi, olan Coinbase ve Kraken, zorlu piyasa koşulları, maliyetleri azaltma ihtiyacı ve ağırlık noktasındaki değişim nedeniyle Japonya’daki faaliyetlerini durdurdu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl