Yakın zamanda kurulan Japonya Dijital Bakanlığı, özerk kuruluşlara yasal statü verilip verilmeyeceğini araştıracak ve belirleyecek olan bir DAO kurduğunu açıkladı.

Kriptoya karşı yakınlığıyla bilinen Başbakan Fumio Kishida, Web3 teknoloji entegrasyonu çağrısında bulunmaya devam ediyor. Merkeziyetsiz özerk kuruluşlarla yapılan çalışmalar, ülkenin blok zinciri teknolojisiyle entegrasyonunun büyük bir parçası olarak dikkat çekiyor.

Bakanlığın kendi projesini inceleyerek DAO’lardaki mevcut sorunları analiz edeceği bildirildi.

Son iki yılda, DAO’ların popülaritesinde, farklı insan gruplarının merkeziyetsiz yönetişimle kendi kendini organize eden yapılarda birleşmesine imkân sağladığı için artış yaşandı.

Blok zinciri uzmanları ve meraklıları, DAO’ların uygun liderlik ve gözetim ile benzer ilgi alanlarına sahip insanlar için bir kulüpten daha fazlasına dönüşebileceği ve bu fikrin ulusal düzeyde uygulanması gerektiği konusunda genel olarak hemfikir.

Japonya Web3 merkezi olma yolunda ilerliyor

Yetkililerin 2021’den bu yana yeni teknolojilerin uygulanması konusunda aktif olarak çalışmasıyla Web3’ün merkez üssü konumuna yükselen Japonya’da Kishida yönetimi, Ekonomi Bakanlığı bünyesinde ilk Web3 politika ofislerinden birini kurmayı başardı.

Kishida’nın partisi, nisan ayında yayınladığı whitepaper’da Web3’ü dijital ekonominin yeni sınırı olarak nitelendirdi. Japonya’nın dijitalleşme temposu göz önüne alındığında, DAO’ların uygulanması, ülkenin Web3’e ilişkin ulusal stratejisinde bir sonraki mantıklı adım olarak gözüküyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl