Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Japonya’dan G7 ülkelerine dijital para çağrısı

g7

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip 7 ülkesinin oluşturduğu ve G7 adı verilen birlik, cuma günü sanal bir konferansta bir araya gelecek. Bu ülkelerden Japonya ise diğer üye ülkelere merkez bankası dijital paralarıyla ilgili bir çağrıda bulundu.

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, dün yaptığı açıklamada, cuma günü yapılacak olan toplantıda CBDC’ler yani merkez bankası dijital para birimlerinin de konuşulması gerektiğini belirtti. Bilindiği üzere G7 toplantıları dünyanın en büyük ekonomileri olarak kabul edilen ABD, İngiltere, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya ve Japonya’nın temsilcilerinin katılmasıyla düzenleniyor. Toplantı ABD başkanı Joe Biden’in da seçildikten sonra katıldığı ilk küresel toplantı olacak.

“CBDC’leri konuşmanın zamanı geldi”

Japon maliye bakanı dün toplantıyla ilgili yaptığı açıklamada “Sanırım artık, CBDC’lerle ilgili uygulayacağımız politikaları gözden geçirmenin ve tartışmanın zamanı geldi” dedi.

ABD Hazine Bakanlığı’nın o günkü açıklamasına göre de Aralık ayındaki toplantıda 7 ülkenin maliye bakanları dijital paraların regüle edilmesi gerektiği konusunda anlaşmaya varmışlardı. Bu toplantıda vergilendirme konusunun da gündeme gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Kripto ve dijital para konusu geçen seneki G7 toplantısında da önemli bir yer tutmuş ve yasadışı alışveriş ve alınması gereken önlemler masaya yatırılmıştı. Cuma günkü toplantı sanal ortamda yapılacak ancak yaz aylarında yapılması gereken bir sonraki toplantının ise İngiltere’de icra edilmesi bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl