Japonya’da yeni Mt. Gox vakası: 300 milyon dolarlık Bitcoin çalındı

Japonya merkezli DMM Bitcoin borsası hack'lendi ve borsadan 300 milyon dolar değerde Bitcoin çalındı. Şirket, kayıp yaşayanlara tazminat ödeyecek.

Japonya’nın önemli borsalarından biri olan DMM Bitcoin’den 48 milyar yen değerinde (yaklaşık 305 milyon dolar) Bitcoin çalındı. Haberi Japon medyasından Nikkei paylaştı.

Haberde borsa yönetiminin kayıp yaşayanlara tazminat ödeme kararı aldığı belirtildi. 4500 adetten fazla Bitcoin’in çalındığı borsadan yapılan açıklamada, “Kaybettiğiniz adet kadar Bitcoin’i geri alacağınızdan emin olabilirsiniz. Şirketimizin varlıklarıyla, müşterilerimizin varlıkları ayrı ayrı tutulmaktadır. ” denildi.

Bilindiği gibi Japonya’da kanunlar borsaların kendi varlıklarıyla müşteri varlıklarını ayrı ayrı tutmasını sağlıyor.

Üyelik, satın alma ve kaldıraçlı işlemler de şu an için borsada askıya alındı.

En büyüğü 2018’de yaşandı

Kripto para dünyasında Japonya, en çok Mt. Gox hack olayıyla biliniyor. 2014 yılında Mt. Gox’tan 800 bin adetten fazla BTC çalınmış ve borsa batmıştı. Mt. Gox, mağdur müşterilerine ödemelere ise kısa süre içerisinde, yaklaşık 10 yıl sonra başlayacak.

Japonya’nın bu anlamda en büyük hack saldırısı ise 2018’de gerçekleşmişti. Coincheck borsasından 58 milyar yen değerinde Bitcoin çalınmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl