Bitcoin ETF’si sonunda gerçek olabilir ama Japonya’da

Herkes ETF'ler konusunda SEC'ten bir adım beklerken Japonya'nın finansal düzenleyici kuruluşu FSA'nın ETF'leri onaylayabileceği bildirildi.

Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), kripto para borsası yatırım fonlarını (ETF) onaylayabilir.

Bloomberg’in bugün yayınladığı bir habere göre, konuya aşina olan bir kişi, FSA’nın şu anda ETF‘lere olan kurumsal ilgiyi araştırdığı söylemiş.

Söylentilere bakılırsa Japonya iktidar partisi Liberal Demokrat Parti, Mart 2019’a kadar var olan mali kurallarda yapılacak bir değişiklikle bu hamlenin de dahil olduğu yasa tasarısını meclise sunacak. Kripto para endüstrisine kendi kendini düzenleme denetimini de getirecek olan yasa tasarısı, birçok ICO’yu da menkul kıymet olarak sınıflandıracak. Bu yasa tasarısının 2020 yılına kadar yasalaşabileceği düşünülüyor.

Bloomberg’in haberinde ayrıca, FSA‘nın bir süre önce spekülasyonlara neden olma ihtimali gerekçesiyle finansal borsalarda kripto para türevlerinin alım satımının onaylanmasıyla ilgili planlarından vazgeçtiği belirtildi.

Ocak ayında Japonya merkezli kripto para borsası Coincheck, hack saldırısına uğramış ve 533 milyon dolar değerindeki kripto para çalınmıştı. Bu olaydan sonra Japonya’da kripto para dünyasına yönelik incelemeler artmıştı.

Kripto para ETF’leri çok sayıda piyasa gözlemcisi tarafından, kurumsal sermayeyi sektöre getirmenin bir aracı olarak görülüyor. Tabi herkes bu fikirde değil.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’ndan (SEC) henüz herhangi bir ETF onayı gelmese de birkaç katılımcı bu ürünleri piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında SEC, 9 Bitcoin ETF başvurusunu hileli ve manipülatif eylemleri önleme konularında başarısız oldukları gerekçesiyle reddetmişti. VanEck/SolidX’in başvurusunu da Aralık ayında değerlendiren SEC, nihai kararını Şubat sonuna ertelemişti.

SEC başkanı Jay Clayton ise Kasım ayında Coindesk Consensus’a konuşmuş ve piyasadaki manipülasyon endişeleri giderilinceye kadar ETF onayına giden bir yol görmediğini söylemişti.

Haber: CoinDesk

→ COİNBASE ONAYLADI: ETC SALDIRISINDA İLK RAKAM BELLİ OLDU

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl