Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Japonya, kendi dijital para birimini yaratıyor: J Coin

Japonya’da faaliyet yürüten büyük bankalar, yeni bir dijital para birimi yaratmak için işbirliği oluşturuyor. Adının J Coin olması beklenen paranın 2020 Tokya Olimpiyatları’na yetiştirilmesi amaçlanıyor. Dünyanın hızla dijitalleştiği bu yıllarda, paranın da dijital hale bürünmesi kaçınılmazdı. Nakitsiz bir toplum oluşturma adına çok ciddi adımlar atılıyor. Nakit, bankalar ve hükümetler için ekstra yük oluşturuyor Financial Times’da yer alan bir habere göre, ülke çapında tüm işlemlerin yüzde 70’inin nakit parayla gerçekleştirildiği Japonya’da nakit para olan bağlılık bankalar ve hükümetler için ekstra bir...

Japonya’da faaliyet yürüten büyük bankalar, yeni bir dijital para birimi yaratmak için işbirliği oluşturuyor. Adının J Coin olması beklenen paranın 2020 Tokya Olimpiyatları’na yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Dünyanın hızla dijitalleştiği bu yıllarda, paranın da dijital hale bürünmesi kaçınılmazdı. Nakitsiz bir toplum oluşturma adına çok ciddi adımlar atılıyor.

Nakit, bankalar ve hükümetler için ekstra yük oluşturuyor

Financial Times’da yer alan bir habere göre, ülke çapında tüm işlemlerin yüzde 70’inin nakit parayla gerçekleştirildiği Japonya’da nakit para olan bağlılık bankalar ve hükümetler için ekstra bir yük ve maliyet anlamına geliyor.

Ekonominin üzerindeki bu yükü kaldırmak isteyen Japon bankaları, Japonya Merkez Bankası’nın da onayını alarak yeni ve ulusal bir dijital para oluşturmak için kolları sıvadı.

Mizuho Financial Group ve Japan Post Bank’ın liderliğinde kurulan ve ülkenin önde gelen finans kuruluşlarını barındıran bir konsorsiyum 2020 yılında Tokyo’da gerçekleşecek olan Yaz Olimpiyatları’na kadar yeni bir dijital para geliştirip kullanıma sunmak istiyor.

Ekonomiye 10 milyar Yen katkı sağlayacak

Oluşturulacak yeni paranın Japon ekonomisine 10 milyar Yen’lik bir katkı yapması tahmin ediliyor.

Projenin başında yer alan isimlerden biri olan Mizuho Financial Group’un Genel Müdürü Yasuhiro Sato, mali yapıyı nakitten dijital paraya çevirmeleri gerektiğini ifade etti.

Önümüzdeki birkaç gün içerisinde J Coin’e dair daha detaylı bilgilerin paylaşılması bekleniyor.

Son olarak, J Coin’in Türkiye’deki ana akım medyada yer aldığı gibi “Bitcoin’e karşı” geliştirilen bir proje olduğu savı gerçeği yansıtmıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl