Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Japonya Merkez Bankası Başkanı’ndan Bitcoin eleştirisi

japonya-merkez

Son dönemdeki sert hareketlerinden ötürü Bitcoin‘i eleştiren kişilere Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda da eklendi. Kuroda, “Çoğu işlem spekülatif ve volatilite abartılı şekilde yüksek. Bir ödeme aracı olarak da çok az kullanılıyor” dedi.

“Sabit coin’ler daha iyi”

Sabit coin’leri ise Bitcoin’den daha olumlu bir bakış açısıyla yorumlayan Kuroda, “Sabit coin’lerin arkasında onları koruyacak varlıklar bulunuyor. Tabii ki onlar da yasal standartlara oturtulmalı ve sağlık şekilde yönetilmeli, böylece ödemelerde uygun şekilde kullanılma yolu olabilirler” dedi.

Son haftalardaki büyük düşüşe rağmen yılbaşından bu yana hala yüzde 30’luk bir yükseliş kaydeden en büyük kripto para hakkında diğer merkez bankalarının başkanları da olumsuz açıklamalarıyla ön plana çıkmışlardı.

Merkez bankası başkanlarından üst üste olumsuz yorumlar

FED başkanı Jerome Powell, “Kripto paralar birer spekülasyon aracıdır” derken, AB Merkez Bankası ikinci başkanı Luis de Guindos da, “Bu tür paralar birer yatırım olarak görülmemeli” yorumunu yapmıştı. İngiltere Merkez Bankası başkanı Andrew Bailey de, “İnsanlar para kaybetmeyi göze alamıyorlarsa kesinlikle bu varlıklara yatırım yapmasınlar” diye konuşmuştu.

Çin devlet yetkilileri ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın kısa süre içinde üst üste yaptığı birçok olumsuz açıklamayla beraber Bitcoin’in fiyatı 30 bin dolara kadar düşmüştü. Nisan ayında Coinbase’in halka arzıyla 64 bin dolara kadar yükselen En büyük kripto para şu anda yaklaşık 37 bin dolar civarında işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl