Japonya stabil coin yasa tasarısını kabul etti: Geri ödeme yapılabilecek

Terra LUNA çöküşü tüm dünyada ülkeleri bu tür olayların bir daha yaşanmaması ve yaşansa dâhi gerekli önlemlerin alınması açısından harekete geçirirken, Uzakdoğu'nun önemli ekonomilerinden biri olan Japonya, stabil coin'lerin ülkenin yerel parası olan yen ya da diğer fiat paralara bağlı olduğunu garanti eden ve ayrıca nominal bir değerde geri ödemesi de olacak olan stabil coin yasa tasarısını kabul etti.

japonya

Japonya stabil coin’leri regüle eden yeni bir yasa tasarısını kabul etti. Japon parlamentosu, ülkedeki stabil coin’lerin Japon yeni ya da diğer yasal paralara bağlı olmasını sağlayacak. Ayrıca Terra LUNA gibi bir olay yaşanması durumunda da, stabil coin sahiplerine nominal değerden ödeme yapılabilecek.

USDT ve USDC için geçerli değil

Yeni yasada stabil coin’ler dijital para olarak isimlendirilirken, bu tanımlamanın ise stabil coin’lerin sadece lisanslı bankalar tarafından ihraç edilebileceği anlamına geldiği yazıldı. Yasa ayrıca 1 sene içinde yürürlüğe girecek. Yasada ayrıca USDT gibi denizaşırı ülkelerdeki sabit coin’lerden de bahsedilmedi. Dolayısıyla bu yasa USDT ve USDC gibi bilinen, büyük sabit coin’leri kapsamıyor. Bilindiği üzere Japon kripto para borsaları sabit coin listelemiyorlar.

Japnya Finansal Hizmetler Kurumu da yaptığı açıklamada, önümüzdeki aylarda stabil coin ihraççısı şirketler için de bazı regülasyonları duyuracağını bildirdi.

Japonya’nın en büyük bankalarından ve finans gruplarından biri olan Mitsubishi UFJ de kısa süre önce yaptığı açıklamada kendi stabil coin’ini çıkaracağını duyurmuştu. Çıkarılacak token tamamen Japon yeni’ne bağlı olacak ve şirket nominal değerde ödeme garantisi verecek.

Japonya’nın bu hamlesinin, birkaç hafta önce yaşanan ve tüm dünyadan yatırımcıların toplamda milyarlarca dolar zarar etmesine yol açan Terra LUNA çöküşünden kısa süre sonra gelmesi de dikkat çekiyor.

USDT, USDC ve BUSD gibi en büyük stabil coin’lerin şu anki toplam piyasa değeri 150 milyar doların üzerinde…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl