Japonya, sabit coin’lere yeni kısıtlamalar getirecek

Japonyalı regülatörlerin ülkede hangi şirketlerin sabit coin çıkarabileceği konusunda sınırlama getirmeyi planladıkları bildirildi.

Nikkei‘nin ismi verilmeyen kaynaklara dayandırdığı haberine göre, finansal piyasaları düzenleyen ve denetleyen kurum FSA, bankalar ve para transferi hizmetlerinin bu tür faaliyetler içerisinde yer almasını istemiyor. Kurumun önümüzdeki sene içerisinde yürürlüğe girecek şekilde bir yasa teklifi hazırladığı söyleniyor.

Haberde, cüzdan sağlayıcıları dahil olmak üzere sabit coin’lerle ilişki içinde olan şirketlerin FSA gözetimine tabi tutulacağı belirtiliyor. Ayrıca bu şirketlerden Japon yasaları kapsamındaki kullanıcı kimliklerinin doğrulanması ve şüpheli işlemlerin bildirilmesi gibi suç faaliyetlerinden elde edilen gelirleri önlemeye ilişkin yükümlülükleri de yerine getirmelerinin isteneceği kaydedildi.

Toplam değerleri 130 milyar dolar oldu

Sabit coin’ler, çoğunlukla ABD Doları’na olmak üzere ulusal para birimleri veya varlıklara bağlı olan kripto paraları ifade ediyor. 2021 Ekim ayı itibari ile sabit coin’lerin toplam piyasa değeri 130 milyar dolara yaklaşmış durumda. Bunların en bilineni ise Tether tarafından çıkarılan USDT.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl