“Japonya’nın Amazon’u” Rakuten, XRP işlemlerini yeniden açıyor

"Japonya'nın Amazon'u" olarak bilinen e-ticaret devi Rakuten'in kripto para kolu olan Rakuten Wallet, XRP kaldıraçlı işlemlerine yeniden izin verme kararı aldı. Yapılan açıklamada, "Müşterilere istikrarlı fiyat sağlanmasının mümkün olduğunu belirledik, hizmete devam edeceğiz." denildi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Aralık ayı sonundan beri davalık olan Ripple şirketinin ihraç ettiği kripto para olan XRP’nin bir menkul kıymet olup olmadığı tartışmaları arasında Rakuten’den olumlu bir adım geldi.

E-ticaret devinin kripto para kolu olan Rakuten Wallet’ın açıklamasına göre, XRP kaldıraçlı işlemleri 8 Eylül tarihinden itibaren platformda yeniden başlayacak:

“Askıya alınan XRP kaldıraçlı ticaret hizmetiyle ilgili olarak, likiditenin güvence altına alınabileceğini ve müşterilere istikrarlı fiyat sağlanmasının yeniden mümkün olduğunu belirledik ve bu nedenle hizmete aşağıdaki programda devam edeceğiz.”

Rakuten, SEC’nin Ripple’a açtığı davanın ardından, XRP’deki likiditenin güvenli olup olmayacağı konusunda endişeleri olduğunu belirterek işlemleri devam ettirmeme kararı almıştı. Bilindiği üzere özellikle kaldıraçlı işlemlerde likidite ve fiyat volatilitesi çok önemli detaylar olarak görülüyor. Düşük likidite, volatil fiyat hareketiyle birleştiğinde, o varlıkla ilgili işlem yapan kişilerin çok ciddi paralar kaybetme durumu olabiliyor.

Diğer borsalara da yansır mı?

XRP topluluğu ise Rakuten’in bu hamlesinin ardından aynı adımı ABD’li borsalardan da bekliyor. SEC’nin açtığı davanın ardından Coinbase gibi büyük ABD borsaları da XRP işlemlerini askıya almışlardı. Ancak uzmanlar, bu tür borsaların SEC-Ripple davasında nihai bir sonuç alınmadan olumlu bir adım atmayacağı görüşündeler. Davanın gidişatı ise, sonucun kısa sürede alınamayacağını gösteriyor.

Yine de Japonya’nın kripto hizmetleri anlamında lider şirketlerinden biri olarak görülen Rakuten’in böyle bir adım atmasını çok önemli ve olumlu bir gelişme olarak görenler de mevcut. Rakuten, Hong Kong, Malezya ve Avustralya gibi ülkelerde de ciddi bir yatırımcı kitlesine sahip.

Ripple’ın ortağına yatırım yaptılar

Hatırlanacağı üzere Haziran ayında Ripple’ın Avrupa’daki ortağı Azimo, C Serisi fonlama turunda 50 milyon dolarlık yatırım almıştı. Bu yatırım turunun en çok fon sağlayan şirketi ise Rakuten Capital’dı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl