jasmy coin nedir

Kripto para piyasalarının yeni gözdesi JASMY coin oldu. Birçok kişi “JASMY coin nedir” sorusuyla birlikte bu konu hakkında bilgi almak istiyor. Ancak “JASMY coin” yerine “JASMY token” demek daha doğru olur. Bilindiği üzere coin, kendine ait bağımsız bir blok zincirine sahip olan kripto varlıklara deniyor. Token, bu açıdan halihazırda mevcut bir blok zinciri üzerinde oluşturulmuş olması nedeniyle farklı. Binance’in yeni listelediği Jasmy ile ilgili tüm detaylar içeriğimizde:

  • Kurucusu ve kuruluş yılı: Kunitake Ando / 2020
  • Blok zinciri: Ethereum
  • Toplam arzı: 50 milyar
  • Dolaşımdaki arzı: 49.5 milyar
  • Kullanım alanları: Nesenelerin İnterneti (IoT)

Jasmy nedir?

Jasmy, kişisel verilerin kontrolünü bireylere geri vermek amacıyla geliştirilen bir IoT ve Blockchain tabanlı platformdur. Jasmy, her bireyin verilerini güvenli ve emniyetli bir şekilde kullanabilmesine olanak tanıyan altyapıyı sağlama misyonuna sahiptir.

Bu amaçla, Blockchain ve IoT teknolojisini birleştirerek dünya çapında ve farklı sektörlerde müşterilere en uygun platform çözümünü sunmayı hedefleyen “Jasmy Platformu”nu geliştiriyor ve sunuyor.

Jasmy’nin whipaper’ında belirttiği fikirlere göre “Günümüzde, günlük yaşamımızdan üretilen değerli veriler az sayıda şirket tarafından sahiplenilmektedir. Jasmy Platformu, her birey için veri egemenliğini yeniden kazanmayı amaçlar, böylece herkes verilerini güvenli bir şekilde kullanabilir.”

Jasmy’nin temel amacı, merkezi olmayan bir yapıda veri egemenliğini bireylere iade etmektir. Bu sayede herkes kendi verileri üzerinde tam kontrol sahibi olabilir ve bu verileri istedikleri şekilde yönetebilirler. Jasmy ile, kişisel veriler üzerindeki kontrol büyük teknoloji şirketlerinden alınarak, veri sahiplerine, yani bireylere iade edilir. Jasmy, bu yeni yaklaşımı ile kişisel verilerin korunması ve kullanılması arasında sağlıklı bir denge kurmayı hedefler.

Diğer yandan IoT ile merkezi olmayan teknolojilere dayalı güvenli veri yönetim platformunu birleştirerek yeni bir iş temeli oluşturmayı amaçlamaktadır.

Jasmy Coin nedir?

Japon Bitcoin’i olarak nitelendirilen JASMY, IoT (Nesnelerin İnterneti) platformları geliştiren bir kuruluş olan Jasmy’ye destek sağlayan Ethereum tabanlı bir token’dır. Jasmy, merkezi sunucular aracılığıyla cihaz ve veri ağlarını koordine etmek yerine, uç hesaplama ve merkezi olmayan bir depolama ağı olan IPFS’de veri depolama yoluyla süreci merkezden uzaklaştırmayı hedefliyor. JASMY, cihazlar arasında token’ları aktarmak ve ağ hizmetleri için ödeme yapmak için kullanılabiliyor.

Yapay zeka projeleri üreten bir Japonya merkezli proje olan Jasmy, geleceğin en büyük alanlarından Nesnelerin İnterneti’ne ağırlık veriyor. Projenin yöneticileri ise oldukça iyi bir öz geçmişe sahip. Jasmy’nin karar mekanizmasında teknoloji devi Sony şirketinin izleri yer alıyor. Şirketin Temsili Direktör görevinde şu anda Nagano Üniversitesi Rektörü olan Sony’nin eski COO’su Kunitake Ando bulunurken, Jasmy CEO’su ise Sony Style’ın eski CEO’su Kazumasa Sato.

Jasmy coin’in geleceği

Jasmy’nin internet sitesindeki tanıtım yazısındaki cümlelerde şu ifadeler yer alıyor:

“Dördüncü Sanayi Devrimi’nin “büyük dalgası” dünyayı yutmaya başladığına göre, tüm mallar, insanlar ve hizmetler internet üzerinden birbirine bağlanmakta ve hayatımızın her alanına yayılmaya devam etmektedir. Bu “büyük dalga”dan, araba sevk hizmetleri, otomatik sürüş ve yapay zeka kullanan robotik endüstrisi gibi paylaşım ekonomileri ve ayrıca ödemesiz insansız marketler gibi yeni mal ve hizmetler doğdu ve doğacak.

Günümüzün ağ hizmetlerinin çoğu, Google, Apple, Facebook, Amazon gibi dev platformlar tarafından sağlanmaktadır. Hizmeti ücretsiz kullanmanın karşılığında, kullanıcıların sahip olması gereken davranış geçmişi gibi kişisel verileri platforma aktarıyor. Bu şekilde, iletişim ağları ve uygulamalar gibi hizmet bağlantılarından değiş tokuş edilen büyük miktarda veri, yalnızca platformun merkezi sistemi tarafından toplanır, yönetilir ve analiz edilir ve çeşitli amaçlar için kullanılır.

Siber saldırılar, sistem kusurları ve insan hataları nedeniyle güvenli bir şekilde yönetilmesi gerektiğine inandığımız verilerin oldukça kolay bir şekilde sızdırıldığı çok sayıda olay yaşandı. Ayrıca, ağlardan izlenen, toplanan ve analiz edilen verilerin, sizi başta istemediğiniz web sitelerine yönlendirebilecek reklamlar veya akıllı içerikler sunmak için kötüye kullanıldığı durumlar olmuştur. Hızla büyüyen dev platform oyuncuları artık stratejilerinde önemli bir dönüm noktasında.

Jasmy olarak bizim temel düşüncemiz, kişisel verileri ait olduğu kişinin eline teslim etmek ve güvenli bir şekilde dağıtılan ve yönetilen “verilerin demokratikleştirilmesini” gerçekleştirmektir. ‘Jasmy IoT Platformu’ bu fikirden yola çıkılarak geliştirilecektir. Platformdaki şirketler ve müşteriler arasındaki sağlam bir güven ilişkisine dayanarak, verilerin değerli değerler olarak güvenli bir şekilde değiş tokuş edilebileceği bir ortam yaratacak ve yeni bir bilgi çağı, “kullanıcı odaklı yeni bir bilgi çağı” inşa edeceğiz. Bu platformda sizinle birlikte yeni bir IoT iş modeli oluşturacağımızdan ve Japonya’nın bu “yeni bilgi çağında” dünyaya yeniden liderlik etmesine yardımcı olacağımızdan eminiz.”

2019 yılında kurulan Jasmy, kullanıcı verilerinin korunması pazarına odaklanmaktadır. Özellikle, bu veriler için merkezi olmayan bir depolama sistemi sunarak. Amacı kullanıcıya verilerinin kontrolünü geri vermektir. Bu nedenle Jasmy tarafından geliştirilen teknoloji, kullanıcıların kimlerle iletişim kurabileceklerini ve kişisel verilerini satabileceklerini seçmelerine olanak tanır. Bu özellikle birkaç yıldır moda olan bir tema. Bu nedenle, Jasmy ve Toyota arasındaki ortaklık varsayımını ele alırsak, otomobil üreticisi, bağlı bir aracın sahibine ait hiçbir bilgiyi rızası olmadan ifşa etmemeyi taahhüt edecektir. Bu bakımdan teknolojik açıdan geleceği olduğu söylenebilir.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl