Jeopolitik gerginlik altın destekli coin’lere yaradı

Dijital varlık piyasaları veri sağlayıcısı Kaiko, haftalık bültenini yayımlarken, Rusya-Ukrayna geriliminin altın destekli sabit coin'lere olan yatırımı artırdığını belirtti. Raporda Tether Gold'un (XAUT) 200 milyon dolar, Pax Gold'un (PAXG) ise 420 milyon dolarlık piyasa değerini aştığı bilgisi verildi.

Kaiko, haftalık bülteninde hem 2021 yılına hem de Ocak ve Şubat aylarına yönelik birçok önemli bilgi verdi. Jeopolitik istikrarsızlık ve dünyada giderek artan enflasyonun altının yüzde 5’lik değer kazanmasını sağladığı belirtilen raporda, altın destekli kripto paralara da değinildi.

“Geleneksel yatırımcılara hitap edebilirler”

Tether ve Pax’ın iki altın destekli stabil coin’inden bahsedilen raporun ilgili bölümünde şu ifadeler kullanıldı:

“Altın, jeopolitik istikrarsızlık ve yüksek enflasyon, Şubat ayının başından bu yana %5 değer kazandı ve son birkaç ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Fiziksel altınla desteklenen dijital varlıklar olan altın destekli sabit coin’lerin merkezi borsalardaki ticaret hacminde de önemli artışlar görüldü. Tether Gold’da (XAUT) 200 milyon dolar PAX Gold’da (PAXG) 420 milyon dolarlık piyasa değeri görüyoruz. PAX Gold hacmi, Eylül ayından bu yana yaklaşık 2 katına çıktı. Kripto para endüstrisinde daha çok dolar destekli sabit coin’ler kullanılıyor ancak bu iki kripto para da geleneksel yatırımcılara daha çok hitap eden bir güvenli liman işlevi de görebilir”

Altın destekli stabil coin’lerin işlem hacmi

“Coinbase, Binance ve FTX’i taklit etti”

Kaiko ayrıca haftalık bülteninde çok ilginç başka detaylara da yer verdi. ABD’nin en büyük kripto para borsası olan ve bir dönem coin listeleme konusunda ince eleyip sık dokuyan Coinbase’in 2021 yılında, 2020’ye oranla 5 kat daha fazla kripto para listelediğini belirtilen bültende şu değerlendirme yapıldı:

“Coinbase platformuna yeni varlıklar eklemek konusunda oldukça tutucuydu, ancak borsanın stratejisi 2021’de değişti. Binance ve FTX gibi coin listeleyen bir tarza bürünen ve onları taklit eden Coinbase, 2020’ye oranla 5 kat daha fazla kripto parayı listeledi. Merkeziyetsiz borsalara olan büyük ilgi de, Coinbase’in bu politikaya geçmesinde etkil oldu.”

“Metaverse ve oyun token’ları, hisse senetlerini geçti”

Roblox ve Facebook’un yeni adı olan Meta hisselerinin geçtiğimiz hafta hayal kırıklığı yarattığı ancak oyun ve metaverse token’larının ise daha iyi performans gösterildiği yazılan raporda şu ifadeler kullanıldı:

“Oyun platformu Roblox hisseleri, yüzde 25 düşen Meta’yı izledi. Buna karşılık oyun, NFT ve merkeziyetsiz dünyanın bir kesişimi olan metaverse token’ları ise daha iyi performanslar gösterdiler. Gala Games’in GALA’sı, platformun NFT tekliflerini artırmak ve bir tema parkı inşa etmek için 5 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıklamasının ardından %27’lik artış kaydetti. Dijital koleksiyon ürünleri için Samsung ile ortaklık açıklayan THETA’nın token’ı da tüm düşüşlere rağmen ay başındaki seviyesinden yüzde 3 yukarıda bulunuyor. MANA ve AXS ise yüzde 3’lük kayıp yaşadılar.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl