Jeopolitik gerilimlerin öne çıkardığı şirketler: ASELS, SDTTR ve diğerleri

savunma sektörü hisseleri

New York merkezli yatırım yönetim zinciri VanEck, küresel çatışmaların savunma sektörü hisselerine ilgiyi arttırdığını söyledi.

Fon yöneticisi VanEck, savunma sanayi odaklı borsa yatırım fonunun (ETF) ilk yılında 550 milyon dolardan fazla net varlığa ulaştığını açıkladı. VanEck yaptığı açıklamada, mevcut küresel çatışmalarla birlikte yatırımcıların savunma sektörüne yöneldiğini belirtti.

New York merkezli firma, VanEck Defense UCITS ETF’sini Mart 2023 sonunda piyasaya sürdü. ETF, 2024 yılında yaklaşık %20 artış gösterdi ve bir yıl içinde yaklaşık 560 milyon dolar net varlığa ulaştı.

ABD merkezli fonun portföyündeki en büyük savunma sektörü hisseleri olarak Fransız şirket Thales ve Safran’ın payları öne çıkıyor. Ardından İtalyan Leonardo ve ABD’li savunma teknolojisi şirketi Booz Allen Hamilton geliyor.

Borsa İstanbul’da öne çıkan savunma sektörü şirketleri

Türkiye son yıllarda bölgede çıkan savaşlar nedeniyle savunma sanayinin sürekli olarak büyüdüğü bir ülke olarak dikkat çekiyor.

2014 yılında başlayan Rusya – Ukrayna Savaşı ve 2022 yılında Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi bölgede savunma sanayinin ağırlık kazanmasına neden olmuştu. Öte yandan Orta Doğu’da on yıllardır süren savaş ve çatışmalar bilinen bir gerçek. Son olarak İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalar ve İran’ın İsrail’e misillemesi bölgedeki tansiyonu daha da arttırdı. Bu şartlar savuma sektöründe yer alan şirketlerin sürekli olarak öne çıkmasını destekliyor.

Borsa İstanbul’da ise savunma sektörü söz konusu olduğunda akla belli başlı şirketler geliyor.

1- Aselsan: Başta TSK olmak üzere yurt içi ve yurt dışı ihtiyaçların karşılanması amacıyla geniş bir savunma portföyüne sahip olan Aselsan, Borsa İstanbul’un en önemli savunma ve teknoloji şirketlerinden biri. ASELS hisseleri İran – İsrail geriliminin ardından güne pozitif başladı.

2- SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri: Ar-Ge’ ye dayalı alanlarda yerli ürünler ve yetenekler geliştiren bir savunma sanayi firması olarak faaliyet gösteren SDT, yakın dönemde halka arz oldu. Bayram dönüşünde borsa güne negatif seyirle başlarken SDTTR hisseleri %4 yukarıdan işlem görüyor.

3- Otokar: Hem Türkiye’de hem de müttefik ülkelerde kullanılan Otokar paletli zırhlı araçlarıyla öne çıkıyor. Otokar (OTKAR) hisseleri de diğer savunma şirketleri gibi güne pozitif seyirle başladı. OTKAR hisseleri son 1 yılda 150 TL seviyesinden 500 TL’ye kadar yükseldi.

4- Katmerciler: Araç üstü ekipmanlarıyla dikkat çeken Katmerciler (KATMR), son yıllarda geliştirdiği mayına karşı korumalı zırhlı araçlarıyla özellikle kara operasyonları için hayati bir öneme sahip. Şirketin borsadaki dezavantajı ise yüksek halka açıklık oranı. Katmerciler %79,84’ünün halka açık olması nedeniyle çok fazla tercih edilmese de üretim faaliyetleri nedeniyle takip edilmesi gereken bir şirket.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl