Çinli madenci CEO Zhuoer: Kripto boğa sezonu 2 ay sonra başlayabilir

En büyük madencilik havuzlarından birisi olan BTC.Top CEO’su Jiang Zhuoer, kripto piyasasındaki durumu değerlendirdi. Zhuoer, içinde bulunduğumuz ayı sezonunun geçmiştekiler ile aynı yolu izlemesi durumunda, iki aylık bir yatay gidişatın ardından boğa sezonunun başlayabileceğini dile getirdi. Zhuoer ayrıca Ethereum'un deflasyonist yapısından ötürü Bitcoin'den önce yükselmeye başlamasını beklediğini de söyledi.

Kripto para düşüşleri 2022 yılında yatırımcıların belini ciddi şekilde bükerken, 2023’ün ve özellikle halving yılı olan 2024’ün nasıl geçeceği de şimdiden tartışma konusu…

Yıllardır piyasayı değerlendiren ve gidişat hakkındaki fikirlerini Twitter’dan yazan BTC.Top CEO’su Jiang Zhuoer, hem geçmişle bugünü kıyasladı hem de geleceğe yönelik önemli tahminlerde bulundu.

“4 yıllık döngü kuralı hala bozulmamış olabilir”

2014 ve 2018 yıllarındaki ayı piyasalarının birbirlerine çok benzediğini belirten Zhuoer şu ifadeleri kullandı:

“Şu an içinde bulunduğumuz Bitcoin piyasa döngüsünü ve buradaki pozisyonumuzu yorumlamak istiyorum. Bir önceki Bitcoin ATH’si ve halving’leri düşündüğümüzde, ayı sezonu 2014 ve 2018’deki diplerin ardından aynı şekilde sona erdi. Eğer Bitcoin fiyatı 2022’de dibi gördüyse, ki FTX olayı bizim 15.476 doları görmemize nedne oldu, o zaman önceki ATH’den dibe gidiş yolu olarak son 3 ayı sezonunun da benzer olduğu ortaya çıkacak. Yani 4 yıllık ödül yarılanması ve 4 yıllık döngü kuralı hala bozulmamış oluyor”

“Boğanın başlamasına 2 ay kalmış olabilir”

Tüm bu benzerliklere bakıldığı zaman ayı sezonunun son dip bulma yolunda bulunabileceğimizi belirten mandeci, yukarı gidişatın da 2 ay sonra başlayabileceğini kaydetti:

“Piyasa duygusu araştırmalarına baktığımızda, şu anda ayı sezonunun son yatay dip gidişat seviyesinde oluyoruz. DCG’nin muhtemel iflası gibi olaylar artık fiyatlandı ve gerçekleşirse de bu dakikadan sonra fiyat üzerinde bir etkisi olmaz. Biraz iyi niyetli bir bakış açısıyla, eğer şu anki ve 2018’deki ayı sezonunun benzer olduğunu düşünürsek, Bitcoin fiyatı 2 ay daha yatay seyredebilir ve daha sonra da boğa sezonu başlayabilir. Ancak negatif bir bakış açısıyla bakarsak da, 2014 ayı sezonuna benzer olması durumunda ise, dip seviyede 8 aylık bir yatay gidişat da yaşanabilir”

“Ethereum Bitcoin gibi düşmedi”

Ethereum’un PoS’e geçtikten sonra Bitcoin’e oranla daha güçlü kaldığını belirten Zhuoer şu değerlendirmede bulundu:

“EIP 1559 geliştirmesinden dolayı Ethereum ise daha güçlü durdu. Yeni coin yakım mekanizması ve PoS’e geçiş sayesinde coin ihracı önemli oranda azaldı. Para ve kontrat özgürlüğü önemli sayıda uygulama ve kullanıcıyı Ethereum’a çekti. FTX’in çöküşünden sonra Ethereum, Bitcoin’in aksine yeni dipleri görmedi. Ama o da aşağı bölgelerde durdu ve yatay gidişat sergiledi”

“Ethereum, Bitcoin’den önce yükselmeye başlayabilir”

Ethereum’un enflasyonunun, Bitcoin’e göre çok daha az olduğunu, bu durumun bir önceki ayı sezonundan da farklı olduğunu kaydeden Zhuoer, Ether yükselişinin Bitcoin’den önce gelebileceğini kaydetti:

“Ether’in düşüşü Bitcoin’den fazla olmadı. Ama yüzde 80 seviyesinde oldu. ETH/BTC paritesine baktığımızda da rakamın 0.07/0.08 seviyesinde kaldığını görüyoruz. Daha da spesifik olarak, Ethereum enflasyonu, İş Kanıtı’ndayken %3.59’du. Bitcoin’de ise bu rakam %1.72. Bu ayı sezonu içinde bile, hala aktif olmayan coin yakım mekanizmasıyla birlikte ETH enflasyonu şu an 0.01 seviyesinde ve çok düşük. Fiyat her zaman sermaye tarafından belirlenir ve ETH deflasyonu sermaye için iyi bir tercih olabilir. Dolayısıyla ETH boğa piyasası deflasyon yönlü başlayabilir. Ben Ether’in Bitcoin’den önce yükselmesini bekliyorum. Bir sonraki boğa sezonunun başlatanı ETH olabilir. Bunun Mart-Mayıs 2023 arasında olmasını bekliyorum”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl