JP Morgan’dan kripto para hamleleri: 4 Grayscale fonunu müşterilerine açtı

Bu hafta özel bankacılık müşterilerine bir Bitcoin fonu sunmaya başladığı belirtilen ABD'li yatırım bankası JP Morgan'ın kripto para hamleleri devam ediyor. Bankanın, geçen ay da 5 kripto para fonunu yatırıma açtığı ortaya çıktı. Bu 5 fonun 4'ünü ise Grayscale'in fonları oluşturuyor.

ABD’de bankaların kripto hamleleri, regülasyonlardaki belirsizliklere rağmen devam ediyor. Ülkenin en büyük yatırım bankalarından biri olan JP Morgan’ın yaklaşık 1 aydır 4 Grayscale, bir de Osprey Funds’a ait kripto para fonlarına yatırım izni verdiği ortaya çıktı.

Grayscale fonları açıldı

Bu hafta kripto para saklama şirketi NYDIG ile bir Bitcoin fonu başlatan JP Morgan, Grayscale’in dört, Osprey’in de bir fonunu müşterilerine açtı. Amerikan medyasından CNBC’nin haberine göre; Grayscale Bitcoin Trust, Grayscale Bitcoin Cash Trust, Grayscale Ethereum Trust, Grayscale Ethereum Classic Trust ve Osprey Bitcoin Trust varlık yönetim müşterilerine açıldı.

Kripto para karşıtlığı bitti mi?

JP Morgan’ın bu hamlesi birçoklarına göre, yıllardır kripto paralara karşı çıkan, hatta CEO’sunun bir dönem “Bitcoin ile işlem yapanı görürsem işten atarım” dediği bankanın artık bu politikasını açıkça sonlandırdığının kanıtı oldu. Bilindiği üzere ülkenin diğer büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs ve Morgan Stanley de müşterilerine Bitcoin fonu sunuyor. ABD’li yüzlerce bankanın da Bitcoin’e yatırım izni için sırada beklediği belirtiliyor.

İlk sinyaller Mayıs ayında gelmişti

JP Morgan’ın CEO’su Dimon, geçtiğimiz yıllarda Bitcoin için “Bitmeyecek bir dolandırıcılık” yorumunu yapmasına rağmen, Mayıs ayında ise en büyük kripto paraya karşı olduğunu ancak müşterilerinin talebi olması durumunda da bankasının bu hizmeti vermesine engel olmayacağını söylemişti. Böylece JP Morgan’ın Bitcoin’e karşı olan tavrının da yavaş yavaş bitmeye başladığının ilk sinyalleri burada alınmıştı.

CNBC’deki haberde ayrıca, hem JP Morgan hem de NYDIG’den konuyla ilgili herhangi bir değerlendirme yapılmadığı belirtildi. Bilindiği üzere NYDIG, bir başka büyük yatırım bankası Morgan Stanley’ye de bir Bitcoin fonu sağlıyor.

Grayscale sözcüsü: JP Morgan’ın büyüyen talebe cevap vermesi güzel

Osprey Funds CEO’su Greg King ise yaptığı açıklamada JPMorgan’ın müşterilerinin artık ABD’deki en düşük fiyatlı halka açık Bitcoin fonuna erişebilecek olmalarından memnun olduklarını söyledi.

Grayscale sözcüsü ise, JP Morgan’ın, finansal kurumların dijital paralara gittikçe büyüyen ilgisine cevap veriyor olmasını çok olumlu bir gelişme olarak gördüğünü belirtti.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl