JP Morgan: Bitcoin hareketi ETF değil, enflasyon sebepli

ABD'de ProShares'in Bitcoin vadeli ETF'inin işlem görmeye başlamasıyla en büyük kripto paranın fiyatında çok sert bir yükseliş hareketi başlarken, ülkenin dev yatırım bankalarından biri olan JP Morgan'ın stratejistleri ise fiyat yükselişindeki sebebin enflasyon endişeleri olduğunu belirttiler. Banka uzmanları ayrıca Bitcoin'in altından daha iyi bir korunma aracı olarak görülmeye başladığını da raporlarına eklediler.

jp-morgan

ABD’de enflasyonun geçici olup olmadığı tartışması her geçen gün büyürken, dün de ünlü yatırımcı Paul Tudor Jones, “Enflasyonun geçici olduğunu düşünmüyorum. Hayatımızda var ve olmaya devam edecek” demişti.

Konuyla ilgili olarak JP Morgan stratejistlerinden de değerlendirme geldi ve Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistler, Bitcoin’in son fiyat hareketinde BITO’nun değil, enflasyon korkularının etkili olduğunu belirttiler:

“Bitcoin altından daha iyi bir korunma aracı olarak görülüyor”

“BITO’nun, tek başına Bitcoin’e yeni ve taze sermaye girişini sağlayıp fiyat tetiklenmesine yol açması olası değildir. Ancak Bitcoin’in, altına oranla daha iyi bir korunma yöntemi olarak görülmesinin de, Eylül ayından bu yana altın ETF’inden Bitcoin fonlarına olan geçişi sağladığını düşünüyoruz.”

“Bitcoin’in de sene sonuna doğru ‘bullish’ olan yapısını koruyor”

Analistler ayrıca altın ETF’lerinden Bitcoin fonlarına olan geçişin sebeplerinden birinin de, altındaki maliyet yükünün bir türlü azalmaması olduğunu söylediler:

“Son haftalarda altın, maliyet yükselişlerine cevap veremedi ve taze sermayenin altın ETF’lerinden Bitcoin fonlarına kayması hızlandı. Bu geçiş hala çok sağlam duruyor ve Bitcoin’in de sene sonuna doğru ‘bullish’ olan yapısını koruyor”

Altın ETF’inden 4 ayda 3.6 milyar dolar çıktı

Konuyla ilgili ABD medyasından Bloomberg de önemli bir bilgi verdi ve toplam değeri 56 milyar dolar olan SPDR Gold Shares ETF’inden dördüncü ayda üst üste çıkışların devam ettiğini ve ETF’ten ayrılan meblağın toplamda 3.6 milyar doları bulduğu yazıldı.

“BITO heyecanı haftaya bitebilir”

JP morgan analistleri BITO’ya olan ilginin gelecek haftadan itibaren yavaşça sona erebileceğini çünkü, Bitcoin yatırımcılarının Kanada’daki Purpose Bitcoin ETF de dahil olmak üzere birçok yatırım seçeneğinin bulunduğunu belirttiler.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl