JPMorgan analistleri: Bitcoin üretim maliyeti 13 bin dolara kadar inebilir

Kripto para piyasaları Binance'in FTX borsasını almaktan vazgeçmesinin ardından daha da sert düşerken, ABD'li yatırım bankası JPMorgan analistleri ise şu an içinde bulunduğumuz durumu bir "margin call dalgası" olarak nitelendirdi. Analistler Bitcoin'in üretim maliyetinin de 13 bin dolara kadar düşebileceğini belirttiler.

jpmorgan

ABD’nin dev yatırım bankası JPMorgan’ın analistleri Bitcoin’deki düşüşün daha da sertleşebileceğini beklediklerini belirten bir rapor yayımladılar. Analistler ayrıca FTX ile Binance arasında yaşanan olayların sonucunda ortaya çıkan bu durumun bir “margin call dalgası” olduğunu belirttiler.

“13 bin dolara düşebilir”

JPMorgan analistleri Bitcoin’in üretim maliyet bölgesine dikkat çekerken ne kadar daha düşebileceği konusunda da tahminde bulundular:

“Şu anda Bitcoin’in üretim maliyeti 15 bin dolarda duruyor. Ancak bu rakam yaz aylarında görülen 13 bin dolar seviyesine kadar da inebilir. Alameda Research ve FTX’in çöküşünden oluşan bu durumu daha da tehlikeli yapan şey, küçük sermayeli olup yüksek kaldıraç kullanan şirketleri kurtarabilecek olan daha güçlü bilanço sahibi şirket sayısının azalmasıdır. Kripto ekosistemi ile bu iki şirket arasundaki etkileşim devam ettikçe içinde bulunduğumuz ‘margin call’ dalgası da büyüyecektir”

Binance’in FTX’i satın alma adımından vazgeçmesi kripto para piyasalarındaki korkuyu daha da artırırken, sektörün son umudu ise Tron kurucusu olan Justin Sun olarak gözüküyor. Bir dönem çok eleştirilen hatta yaptığı açıklamalar ve hareketleriyle “ciddiyetsiz” olarak görülen Sun, şu an adeta kripto para piyasalarının kaderini elinde tutan adam olarak lanse ediliyor.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin yaklaşık 16 bin 700 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl