JP Morgan kurum içi Bitcoin fonunu devreye aldı

ABD ve dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan JP Morgan'ın bu hafta özel bankacılık müşterilerine bir Bitcoin fonu sunmaya başladığı belirtiliyor. Banka bir kaç hafta önce de, varlıklı perakende müşterilerine de kripto para fonu sunmaya başlamıştı.

Geçmişte birçok kez Bitcoin konusunda olumsuz açıklamalarda bulunan ve bunu iş politikasına da yansıtan JP Morgan artık o günleri tamamen geride bıraktığını göstermeye başladı.

Varlıklı perakende müşteriden özel bankacılık müşterisine…

Dev kurumun birkaç hafta önce perakende müşterileri için başlattığı Bitcoin fonu hizmetini şimdi de özel bankacılık müşterilerine de vermeye başladığı belirtiliyor. Hatırlanacağı üzere şirket, Nisan ayında kripto para saklama hizmetleri sunan NYDIG ile anlaşma yaptığını duyurmuştu ancak yakın zamana kadar da konuyla ilgili bir adım atılmamıştı. NYDIG’nin JP Morgan dışında da birçok bankayla anlaşması bulunuyor.

Bankanın ayrıca müşterilerine sunduğu bu hizmeti, “Bitcoin’in en ucuz ve en güvenli alınabileceği yer” olarak tanıttığı belirtildi.

Banka CEO’su “Müşteriler istesin hizmet veririz” demişti

Geçmişte Bitcoin için sahtekârlık diyen JP Morgan CEO’su Jamie Dimon da, kısa süre önce “Ben hala Bitcoin’e olumlu bakmıyorum ancak müşterilerimizin böyle bir talebi olursa tabii ki bu hizmeti veririz” demişti. Bankanın varlık yönetimi CEO’su da geçtiğimiz günlerde müşterilerinin Bitcoin’i bir varlık sınıfı olarak gördüklerini söylemişti.

Devler geliyor

Bilindiği üzere JP Morgan’ın yanında Goldman Sachs, Bank of America ve Wells Fargo gibi finans kuruluşları da, regülasyonlar konusundaki birçok belirsizliğe rağmen, kurumsal talepteki büyük artış sebebiyle Bitcoin ve diğer kripto para yatırım ürünlerini müşterilerine sunmaya başladılar.

Hatırlanacağı üzere Mayıs ayında NYDIG yönetim kurulu başkanı Yan Zhao, kısa süre içinde Amerikan bankalarının müşterilerine Bitcoin alım, satım ve saklama hizmeti sunmaya başlayacağını söylemişti. Zhao ayrıca daha öncesinde de yüzlerce ABD bankasının bu konuda sırada beklediğini belirtmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl