JPMorgan, Uniswap kurucusunun banka hesabını kapattı

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan JP Morgan, en büyük merkeziyetsiz finans borsası olarak bilinen Uniswap'ın kurucusu olan Hayden Adams'ın banka hesaplarını kapattı. Bankanın CEO'su Jamie Dimon, 2017 yılında Bitcoin için dolandırıcılık yorumu yapmıştı. Adams ise Twitter hesbaından ironik bir şekilde bu uygulamaya tepki gösterdi ve "Bu durumu kişiselleştirdiğiniz için teşekkürler" yazdı.

DeFi’ın en büyük platformlarından biri olan Uniswap’ın kurucusunun JP Morgan banka hesabı resmen kapatıldı. Konuyla ilgili Twitter’dan yazan Uniswap kurucusu Hayden Adams, şirketin kendisine haber vermeden böyle bir uygulamada bulunduğunu belirtti:

“Bu hafta JP Morgan bana hiçbir uyarı ya da açıklama göndermeden banka hesaplarımı kapattı. Sadece kripto para endüstrisinde çalıştığı için benzer durumlarla karşılaşan birçok kişi ve şirket biliyorum. Bunu kişiselleştirdiğiniz için teşekkürler…”

Adams’ın banka hesaplarının bir hafta önce kaptıldığı belirtildi. Hatırlanacağı üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Uniswap’ın arkasındaki geliştiricisi şirket olan Uniswap Labs hakkında Eylül ayı başında inceleme başlatmıştı. ABD medyası da o dönem SEC müfettişlerinin, Uniswap’ın merkeziyetsiz finans protokolünü detaylı şekilde incelediklerini yazmıştı. Hesap kapatmanın bu durumla bir ilgisinin bulunup bulunmadığı ise bilinmiyor.

“Kripto’nun bankasızlaaştırılması hamlesi…”

Öte yandan JP Morgan’ın bu adımını, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) eski başkanı olan Brian Quintenz de Twitter’dan yorumladı. CFTC’deki görevinden ayrıldıktan sonra, Metaverse ve Web3 yatırımlarıyla bilinen Andreessen Horowitz şirketinde danışman olarak görev alan Quintenz, Twitter’dan Adams’a verdiği cevapta bankanın kendisine bilgi vermek zorunda olmadığını belirtti ve şunları söyledi:

“Bu durum, Fed ya da OCC müfettişleri tarafından ve büyük ihtimalle yukarıdan gelen bir direktifle yapılan, kriptonun bankasızlaştırılması hamlesi… Eğer müfettiş bankaya, müşterinin risk sınıfında olduğunu belirten bir bilgi verirse, banka onun hesabını kapatırken müşteriye bilgi vermek zorunda kalmaz”

Daha önce Erik Voorhees’in de kapatmışlardı

JP Morgan ilk kez kripto para bağlantılı bir şirketin yöneticisinin hesabını kapatmıyor. Banka, 2018 yılında da ShapeShift şirketinin kurucusu olan Erik Voorhees’in de hesabını kapatmıştı. Voorhees, Bitcoin’in yaratıldığı ilk dönemlerde sektörün içinde yr alan isimlerin en başında geliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl