Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

JP Morgan: El Salvador’un Bitcoin hamlesi diğer ülkeleri tetikleyebilir

ABD'nin en büyük yatırım bankalarından biri olan JP Morgan, El Salvador'un Bitcoin'i yasal para olarak kabul etmesini değerlendirdi. Banka bu hamleyi, 2000'li yılların başında çeşitli ülkelerin dolara geçmesine benzetirken, diğer ülkeleri de tetikleyebileceğini belirtti.

Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili hazırladığı raporlar ve müşterilerine gönderdiği değerlendirme yazılarıyla bilinen ABD’li yatırım bankası JP Morgan, Orta Amerika ülkesi El Salvador’un Bitcoin’i yasal para olarak kabul etmesine de sessiz kalmadı.

“Diğer ülkeleri de tetikleyebilir”

JP Morgan El Salvador’un çok ses getiren bu adımını, 2000’li yılların başında doları yasal para birimi olarak kabul eden ülkelere benzetti ve değerlendirme notunda şu ifadeleri kullandı:

“2000’li yılların başında olduğu gibi, bu hamle istikrar endişelerinden çok, bir büyüme odaklı yapılmış gözüküyor. Şu ana kadar Bitcoin’in yasal para olarak kabul edilmesinin, herhangi somut ekonomik bir katkı getirdiği görülmüyor. Ancak bu bu tür hareketler, diğer küçük ülkeleri tetikleyebilecek etkilerin başlangıcı olabilir ve yeni bir trend ortaya çıkabilir.”

IMF’den anında tepki…

Hatırlanacağı üzere El Salvador’un bu kararı almasının ardından, Uluslararası Para Fonu IMF ile yapılan toplantı öncesinde kurum yetkilisi Gerry Rice, bu hamlenin birçok ekonomik ve hukuki sorunu beraberinde getirdiğini söylemiş ve açıkça bu duruma karşı çıktıklarını göstermişti.

El Salvador’un IMF’den yaklaşık 1 milyar dolar değerinde kredi almaya çalıştığı belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl