JPMorgan stratejistleri: Bitcoin fiyatı şu anda 45 bin dolar olmalı

Bankacılık krizi, Fed'in haziran ayı faiz kararı ve borç limiti pazarlıkları Bitcoin'de yönün nereye doğru gideceğini belirleme konusunda kilit önem arz ederken, JPMorgan stratejistleirnden ise önemli bir fiyat tahmini geldi.

jpmorgan

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan JPMorgan’da stratejistler, 24 Mayıs tarihli yatırımcı notlarında, altın fiyatına bakarak Bitcoin’deki fiyatın da şu anda yaklaşık 45 bin dolar civarında olması gerektiğini belirttiler.

Analistlere göre; şu anda ons başına 2000 bin doların altında fiyatlanan altının değerine bakıldığında Bitcoin’in de 45 bin dolar civarında fiyatlanması gerekiyor.

“Halving, fiyatı yukarıya taşıyabilir”

İki varlığın da değer saklama aracı olmasından ötürü birbirleriyle korele olduğunu belirten analistler, Bitcoin’de gelecek yıl yaşanacak olan ödül yarılanması, yani halving’in de fiyatı yukarı çekebileceğini yazdılar.

“Kısa vadede yükseliş gelmeyebilir”

Analistlerin kısa vadedeki beklentileri ise olumlu değildi. Özellikle ABD’de kripto paralara karşı var olan olumsuz bakış açısına değinen analistler şu ifadeleri kullandılar:

“ABD kaynaklı regülasyon hamleleri, kripto ekosisteminin bankacılık ağlarını kullanmasını kısıtlıyor. FTX çöküşünün yankılarının hala devam etmesi ve bu adımlar, kısa vadede Bitcoin’deki fiyat yükselişinin önüne engel olarak çıkabilir”

Fed kararı belirleyici olacak

Bilindiği üzere ABD’de 13-14 Haziran günlerinde FOMC toplantıları yapılacak ve 14 Haziran’da Fed faiz kararını açıklayacak. Kısa süre öncesine kadar faiz artırımı beklemeyen uzmanlar, son günlerde bu bakış açılarını değiştirdiler ve 25 baz puanlık bir faiz artırımı beklemeye başladılar.

Fed’in enflasyon rakamlarını yeterli bulmamasından ötürü bir kez daha faiz artırımına gidebileceği ve daha sonra frene basacağı ifade ediliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl